растенија | Кафе пауза - Part 2

10 домашни растенија што може да доведат до труење на организмот

Луѓето сè почесто ги украсуваат своите домови со домашни растенија, но треба да внимавате кога одбирате растенија затоа што некои може да бидат опасни за вашето здравје.

Растенија кои го намалуваат стресот и вознемиреноста

Грижата за вашето ментално здравје е исто толку важна како и грижата за забите или одењето на лекар кога сте болни.

Лесно се одгледуваат, им успеваат на сите: Најубавите есенски цвеќиња

Овие растенија цветаат во текот на целата есен и поради долгиот период на цветање, ќе ја разубавуваат вашата градина дури и до првиот мраз.

Апликации што ќе ви помогнат во грижата за растенијата

Растенијата, оранжериите и малите природни оази веќе го зазедоа Инстаграм, така што беше прашање на време кога ќе добијат своја апликација.

10 домашни растенија за кои сигурно не сте знаеле дека имаат позитивно влијание врз здравјето

Без разлика дали ги лекуваат болестите, го чистат воздух или ја подобруваат енергијата во просторот, исполнете го вашиот дом со овие растенија.

Пресадување растенија според месечевиот календар: Кога да им ја смените земјата на вашите убавици?

Ако сакате вашите растенија да цветаат, треба да ги менувате почвата и саксиите еднаш годишно. Направете го тоа во најповолните денови според месечевиот календар.

Што се сади во септември?

Септември е идеалното време за садење и пресадување на зимзелени растенија кои растат во текот на пролетта и летото.

4 трикови со сода бикарбона што можете да ги искористите во вашата градина

Сода бикарбоната е една од оние често игнорирани моќни сојузници што сите ги имаат дома: можете да ја користите за чистење, за естетски цели, па дури и во вашата градина.

12 докази дека кујната е совршено место за украсни растенија

Украсните растенија му даваат посебен шарм на секој дом и ја прават атмосферата попријатна.

3 песни што треба да им ги пуштате на вашите растенија за да растат побрзо

Постојат одредени верувања дека музиката може да им помогне на растенијата да растат. Тоа не значи дека растенијата имаат уши, туку тие чувствуваат вибрации.

Кое растение треба да го чувате во дневната соба, а кое во кујната?

Собните растенија можат да отстранат дури 87% од загадувачите, а ако ги поставите на соодветно место во домот, ќе имате уште повеќе придобивки.

8 растенија што не се лесни за одгледување

Растенијата го збогатуваат просторот, го освежуваат воздухот и внесуваат здив на природата во вашиот дом, но некои од нив се доста тешки за одржување.