Здравствени проблеми кои ракијата успешно ги лекува

„Напиј се малку ракија, па ќе се чувствуваш подобро“ е реченица која речиси секој ја има слушнато барем еднаш во својот живот.

5 причини зошто секој ден треба да пиете ракија

Нашите баби и дедовци ја користеле ракијата како лек за сѐ и таа навистина има здравствени придобивки, секако доколку не се претера со количината.

Домашен ликер од вишни: Лесен за подготовка и измислен за летото

Започна сезоната на вишните, а ова неверојатно овошје со кисело-сладок вкус може да се користи за подготовка на слатки, компот, сирупи, но и на вкусен ликер.

Греана ракија на британски начин

Топол и добредојден, токму навреме за празниците, „Hot Toddy“ е класичен зимски пијалак. Слободно пробајте го со вашите омилени чаеви. Најчесто се употребува црн или зелен чај, разблажен со слаткиот вкус на медот и со лимон.
Датум: 06 јан 2012
, Автор: