10 лекции на Далај Лама за посреќен живот

Како да постигнете благосостојба, зошто сочувството и интимноста се важни и како да го надминете страдањето и негативните мисли?
Датум: 24 мар 2014
, Автор:

Најдобриот совет за хомофобичните родители

„Изневерена“ мајка е загрижена дека нејзиниот 17-годишен син нема да престане да биде геј. Одговорот на нејзиното писмо е во колумната на Ејми Дикинсон која пишува за Вашингтон Пост.
Датум: 21 ное 2013
, Автор:

Едно сонце сите нас нè грее

Ако мене ми требаше толку време за конечно да седнам и да размислам добро на темава и да ја разработам, тогаш што остана за оној кој треба да собере храброст и да каже дека е поразличен од другите?
Датум: 17 ное 2013
, Автор:

Кога е вистинското време да почнете да живеете заедно?

Заедничкото живеење пред брак може да значи само две нешта: или работите ќе тргнат сосема наопаку или ќе се убедите себеси дека тој/таа е вистинската личност за вас...
Датум: 26 јул 2013
, Автор:

Дали знаете да прифатите комплимент?

Голем број од луѓето попрво би изеле лижавче со вкус на броколи, отколку да слушаат комплименти за нив. Дали сте вие едни од нив?

Кажете му „да“ на сегашниот миг

Кажете му „да“ на сегашниот миг и ослободете се од стресот што го носи јазот помеѓу она што од нас го бараат околностите во кои живееме и она што го налага човечката природа.

50 брзи начини да станете личноста која ќе ја сакате

За да се сакаме себеси, прво треба да се поставиме себеси на врвот од листата со приоритети. Еве неколку идеи за тоа...
Датум: 21 ное 2011
, Автор: