Тапети инспирирани од природата – совршен декор за вашиот дом

Поради копнежот да стапат во контакт со природата, луѓето бараат различни начини да го направат својот дом позелен и поубав за живеење.

Идилични маслени слики со сцени од природата за кои ќе помислите дека се фотографии

Мајкал Џејмс Смит е артист кој создава маслени слики на кои прикажува сцени од природата кои изгледаат како да се фотографии. Од бели песочни плажи и планини покриени со снег до мирни кристални езера, тој обрнува внимание на сите детали.

12 фотографии од природата што ќе ве остават вчудоневидени

Природата не престанува да нè изненадува, па во продолжение погледнете ги овие прекрасни фотографии што ќе ве воодушеват.

15 фасцинантни изненадувања од природата што не очекувавте дека ќе ги видите

Внатре во секој човек живее мал истражувач кој е љубопитен за светот околу него, но не мора да одите далеку за да откриете нешто чудесно бидејќи природата е секогаш спремна да ве изненади.

Тетоважи кои ја прикажуваат мистериозната страна на природата

На овие тетоважи можете да забележите различни животни, растенија, габи и космоси кои најчесто се тетовирани на рацете или градите.

Британскиот водител Монти Дон зборува за влијанието на градинарството врз менталното здравје

Монти Дон ги советува сите оние кои имаат градина да поминуваат повеќе време таму, да го слушаат пеењето на птиците и да уживаат во исцелителната моќ на природата.

20 фотографии што докажуваат дека природата секогаш може да ни открие нешто ново

Нема потреба да одите далеку за да откриете неверојатни глетки. Пред вашите очи, за време на некоја прошетка низ природата, може да видите навистина невообичаени работи.

22 фотографии од животни што се доказ дека креативноста на природата не познава граници

Мајката природа може да создаде уникатни работи и не треба многу за некоја мачка да има очи во различни бои или интересно крзно.

12 фотографии што докажуваат дека природата е најголемото светско чудо

Човекот знае безброј начини како да ја модифицира природата, но сепак никој не знае да креира таква убавина што ќе ве остави без зборови.

Прекрасни фотографии од Австралија поради кои веднаш ќе сакате да одите на патување

Полиња со лаванда, живописки ридови, тиркизно море - убавини кои ги нуди Австралија и поради кои ќе посакате веднаш да отидете на патување.

Најдобрите фотографии од натпреварот за светска фотографија на природата „Бигпикчр”

Богатата разновидност на животот на Земјата уште еднаш беше прикажана благодарение на натпреварот за светска фотографија на природата.

Што нè научи коронавирусот: Не е време за опстанок, време е да почнеме да го живееме животот

Не ѝ сме потребни на природата, туку таа ни е потребна нам. Кога ќе излеземе надвор не треба да заборавиме дека ние сме гости на оваа планета, а не нејзини господари.