Време е за кафе

Со само една голтка кафе, не само што ја вкусувате сопствената приказна, туку таа може да ви го промени начинот на кој го гледате светот.

Зошто пандата е црно-бела?

Прекрасна колоритна анимација со оригинална приказна, која зборува за еден црно-бел свет, кој сосема се менува откако ќе се појави невидливата рака и почнува да го бои.
Датум: 08 мај 2011
, Автор:

Музичката кутија на Даниел Кампос

Даниел Кампос е повеќе од музичар и повеќе од танчар. Репертоарот на овој Филипинец го одликуваат толку многу стилови, што може да се споредува со некои големи светски музички имиња. Тој музиката ја прави жива.
Датум: 03 апр 2011
, Автор:

Пубертетот на машките во една минута

Оваа приказна напишана и анимирана од страна на Александар Гелнер, со музичка подлога од Никлас а Крогер, на динамичен начин го прикажува периодот на пубертет кој го поминуваат момчињата.
Датум: 10 мар 2011
, Автор:

Очи широко отворени кон сонот

Фотографиите на Mikko Lagerstedt потсетуваат на соништата, оние кои не ги паметиме баш јасно.

Љубовта е едноставна

Погледнете ја оваа љубовна приказна претставена низ илустрирани фотографии. Љубовта е многу едноставна кога се пристапува со позитивни емоции, зар не?
Датум: 26 фев 2011
, Автор:

Приказна за животот на свеќите

„Lightheaded“ е приказна за неколку симпатични восочни суштества, чувствителни на температура, кои се жртвуваат за да станат она што знаат дека е нивната судбина. Метафорично, ова е и приказна за животот со силна порака.
Датум: 24 фев 2011
, Автор:

Нов универзум

Секоја книга со себе носи полни куфери со приказни, еден сосема различен свет од оној кој ние го знаеме. Секоја книга подарува многу повеќе од она што ние можеме да го забележиме. Креативноста, фантазијата, играта...
Датум: 20 фев 2011
, Автор:

Кога денот и ноќта стануваат пријатели

Оваа приказна е производ на студиото Пиксар. Филмот ја имаше својата премиера лани летоска, заедно со познатиот „Приказна за играчките 3“, а претставува нешто досега невидено од Пиксар, спој на 2Д и 3Д анимација. Уживајте!
Датум: 18 фев 2011
, Автор:

Колоритна женственост низ објектив

„Сакам да создавам фотографии кои имаат душа. Еден фотограф не е ништо поразличен од сите останати, ако не успее да раскаже приказна. Убавината не е универзална, најважната работа е чувството.“

Приказната за Мртво Море

Солениот, спржен свет под нивото на морето е местото на случувањето на библиската приказна за жената на Лот и кралот Давид.
Датум: 10 фев 2011
, Автор:

Дигитална приказна за Божиќ

Погледнете го овој видео-клип и видете како е раскажана приказната за Исус на веб, на социјалните медиуми и преку мобилните телефони, користејќи ги Фејсбук, Твитер, Јутјуб, Гугл, Форсквер, Википедија, Амазон...