потрага | Кафе пауза

Зошто треба да престанете да ја барате љубовта?

Нели би било подобро доколку ја оставите љубовта самата да ве пронајде?

Паметен уличен мачор следел жена до продавница и барал од неа да му купи храна, па таа го вдомила

Мачките се интелигентни суштества, особено мачките скитници, кои треба да ја искористат својата интелигенција за да преживеат на улиците.

6 хороскопски знаци кои секогаш бараат нешто подобро

„Тревата е секогаш зелена од другата страна на оградата“, велат тие.

Вистината за потрагата по личноста со која би сакале да го поминете вашиот живот

Иако преовладуваат позитивните чувства, нормално е да се јават и некои чувства на несигурност и сомнеж.

6 варијации на „љубовта“ кои можат да ве излажат дека сте вистински заљубени

Постојат различни видови љубов, но треба да научиме да ги разликуваме тие од онаа вистинската. Во спротивно, разочарувањето е неизбежно.

Трогателно и прекрасно писмо до жената која му го спасила животот

Писмо кое ќе ве потсети дека никогаш не треба да се откажете од својот живот!

Викенд книга: „Во потрага по Алјаска“ – Џон Грин

„Некои луѓе влегуваат во твојот живот, те менуваат, си одат и ништо никогаш повеќе не е исто.“

18 работи кои среќните луѓе НЕ ги прават

Сите сме во потрага по среќата, но мал е бројот на оние кои навистина ја живеат и го знаат нејзиното значење. Иако среќата е субјективна, сепак ова се некои од работите кои среќните луѓе не ги прават.

Поезија: Потрага по тебе

Да ми го покажеш мостот на лагата, да ми дадеш билет кон стварноста, да ја ставиш во куфер тагата...
Датум: 14 мар 2013
, Автор:

Совршенство

Зошто трагаме по перфекцијата, знаејќи дека никогаш нема да ја најдеме? Но, кој вели дека мора да бидеме совршени за да бидеме среќни?
Датум: 08 јул 2012
, Автор:

Непознат (Unknown)

Динамичен трилер за потрагата по сопствениот загубен идентитет, во буквална смисла на зборот...

Зимска коска (Winter’s bone)

Филм за точката бело во море на црнило, за малите животни победи, за женската борба да се зачува она што може...