писател | Кафе пауза

18 цитати од големиот писател Лав Толстој

Толстој важи за еден од најголемите романсиери во историјата на светската литература. Во продолжение прочитајте неколку цитати од овој голем писател.

Декадентниот гениј со еден роман во џебот! Мачниот живот на Оскар Вајлд!

Злобните гласини и осудувања поради хомосексуалноста целосно ја имаат уништено неговата кариера и општествениот статус.

Најубавите мисли од Габриел Хозе Гарсија Маркес

Габриел Хозе Гарсија Маркес е колумбиски писател, новинар, издавач и политички активист.

Цитати од Чарлс Дикенс што ќе ве потсетат дека треба да уживате во секоја секунда од животот

Неговите зборови се толку мудри што можат да се применуваат и ден денес.

17 цитати од Маргарет Атвуд кои ќе го разбудат писателот во вас

Маргарет можеби не мислела дека нејзините дела ќе допрат милиони низ целиот свет, но знаела дека ќе биде писателка уште кога имала 16 години.

Додека имате магаре, јавајте го: Најпознатите цитати од генијалниот Стеван Сремац

Стеван Сремац е еден од најзначајните писатели од српскиот реализам.

Моќната молитва на Антоан де Сент Егзипери: Прочитајте како овој писател му се обраќал на Бог

Антоан де Сент Егзипери ќе ве потсети на работите што се од најголема важност во животот и ќе ги допре вашиот ум и душа.

Мудроста на Карлос Кастанеда: Како да мислите без зборови?

Без разлика дали ќе се согласите со него или не, вреди да прочитате дел од неговото предавање во кое Кастанеда тврди дека клучот на духовноста е тишината...

Мисли за животот од неповторливиот Харуки Мураками

Прочитајте ги најдобрите цитати на еден од најголемите писатели на модерното време.

11 причини зошто треба да бидете во љубовна врска со писател

Да не постоеа писателите, вие сега ќе го правевте она што цело време го одложувате, наместо да ја читате оваа статија, на пример!

Нежна молитва од Антоан де Сент Егзипери која ќе ве допре до душата

Оваа малку позната молитва била напишана од страна на Антоан де Сент Егзипери, писателот зад ремек-делото „Малиот принц“ за време на еден од најтешките моменти во неговиот живот.

По препорака на Хемингвеј: 12 книги кои мора да ги прочитате

Книги што секој љубител на пишаниот збор треба да ги има прочитано.