печен компир | Кафе пауза

Со вкус на пармезан: Најлесен рецепт за крцкав печен компир

Дали некогаш сте се обиделе да го испечете компирот во мешавина од путер, пармезан и лук во прав? Тоа е фантастична комбинација која го подобрува вкусот, но и текстурата на компирот.