Куса турнеја низ холивудската историја

Адолф Хитлер на неговата „листа за истребување“ го ставил и Џек Ворнер (еден од директорите на студиото „Ворнер брадерс“), изнервиран од филмот „Исповеди на еден нацистички шпион“.
Датум: 25 мај 2012
, Автор:

Најдобрите фустани на „Оскарите“ на сите времиња

Магазинот „Гламур“ направи листа на најдобрите фустани носени на најгламурозната ноќ во светот низ текот на годините...
Датум: 27 фев 2012
, Автор:

Кога кучињата би се бореле за Оскар

Како би изгледале постерите на филмовите номинирани за Оскар кога кучиња би ги толкувале главните улоги?
Датум: 26 фев 2012
, Автор:

Интересни и смешни факти за „Оскарите“

Во пресрет на доделувањето на „Оскарите“, прочитајте неколку интересни факти за статуетката...
Датум: 23 фев 2012
, Автор:

Куси анимирани филмчиња номинирани за Оскар 2012

Уживајте во кратките, но слатки филмски анимации кои заслужено ќе отпатуваат на Оскарите...
Датум: 17 фев 2012
, Автор:

Фантастичните летечки книги на господин Морис Лесмор

Најголема страст му се книгите, а по една голема бура ќе одлета во земја на чудата каде што тие се живи суштества...

Во подобар свет (In A Better World)

Филм за неправдите и за насилството кои не пресретнуваат без разлика дали сме деца или возрасни луѓе и кој е вистинскиот однос кон нив...

Приказна за играчките 3 (Toy story 3)

Возбудлива, комична авантура за единството и пријателството... Филмот заслужено ги доби и Oскарите за најдобар анимиран филм и за најдобра оригинална песна за оваа година, а неговата заработка и пофалните зборови од критичарите...

Зимска коска (Winter’s bone)

Филм за точката бело во море на црнило, за малите животни победи, за женската борба да се зачува она што може...