одложување | Кафе пауза

Дали постојано ги одложувате обврските? Еве како да го решите тоа

Дајте си две минути за да уживате во задачата што треба да ја направите. Дури и ако тоа не продолжите да работите, вие сте барем две минути поблиску до вашата цел.

16 „безопасни“ начини на кои ги одложуваме работите што треба да ги завршиме

Затоа што дури и ѕверење во ѕидот е поинтересно од завршување на обврските...

5 нешта за кои на крајот од денот никогаш не треба да жалите

Дали кога легнувате да спиете се чувствувате исполнето и смирено знаејќи дека денес сте направиле еден чекор понапред кон она што е важно во вашиот живот или пак, повторно жалите за нешто што не сте направиле?

5 не толку очигледни фактори кои ги уништуваат вашите можности за успех

Проверете дали некоја од овие работи ве спречува во остварувањето на вашите цели.
Датум: 01 јул 2014
, Автор:

Научете да бидете одговорни

Дали знаете дека број 1 причина за неостварување на нашите цели (деловно и приватно) е немање или недостаток на одговорност?!
Датум: 06 мај 2014
, Автор:

5 чекори за надминување на мрзливоста

Мрзливост е кога сè друго изгледа поинтересно од она што треба да се направи.

Зошто жените сакаат да стапат во брак подоцна во животот?

Ако нашите баби се мажеле на 19, нашите мајки на 24, денес на девојките не им се брза да рипнат во тавчето сè до 30-тата година од животот.
Датум: 29 авг 2013
, Автор:

Од понеделник…

Понеделник е денот кога сите обврски ќе бидат извршени. Демек, оние кои многу често своите обврски ги одлагаат за понеделник биле неодговорни... Како да не! Па јас не кажав точно на кој понеделник мислам!
Датум: 24 фев 2013
, Автор:

Перфекционизам и одолговлекување – комбинација која гарантира неуспех

Поради стравот дека нешто нема да излезе перфектно, чувствуваме дека ни треба повеќе време за да се подготвиме пред да дејствуваме.
Датум: 10 дек 2012
, Автор:

Секојдневни работи кои редовно ги одложуваме

Листа на најчестите работи кои луѓето имаат тенденција да ги одложуваат...

Како да престанете да ги одложувате обврските?

Од утре ќе почнам да учам, од следната плата почнувам да штедам, од понеделник сум на диета… На крај, фаќате книга три дена пред испитната сесија, почнувате да штедите кога ќе се појават непредвидени трошоци...

5 начини да си ја подобрите концентрацијата

Петте совети ќе ви помогнат подобро да се концентрирате, без разлика дали работите во канцеларија, учите во училиште, седите на состанок или се обидувате да завршите некаков проект.
Датум: 22 ное 2010
, Автор: