Ноќ на вештерките | Кафе пауза

Дизајни на пити инспирирани од Ноќта на вештерките

Есента е она годишно време кога питите со јаболки се највкусни, а една уметничка решила на вкусните пити да им додаде и дизајн кој ќе направи да изгледаат поубаво.

Слатки, но и морничави фотографии инспирирани од Ноќта на вештерките

Малото девојче кое го гледате на фотографиите не се плашело воопшто и навистина уживало во оваа фотосесија.

5 филмови кои ќе ве внесат во духот на Ноќта на вештерките

Овие филмови ќе ве насмеат додека седите топло во своите домови.

12 морничави игри кои можете да ги играте за Ноќта на вештерките

Според фолклорот, Ноќта на вештерките е вечер во која сите духови и чудовишта шетаат на Земјата. А има ли подобар начин да ја прославите одошто со играње неколку морничави игри?

Нов Инстаграм мејкап тренд – одличен за „Ноќта на вештерките“!

Изгледа дека ни се насмевнува уште еден малку бизарен и морничав мејкап тренд!

Најстрашниот трик за Ноќта на вештерките

Како би реагирале доколку еден ден додека опуштено шетате низ парк, зад вас ви се појави мрачното страшило кое ја симболизира смртта?

Фантастични мејкап трансформации по повод Ноќта на вештерките

Ноќта на вештерките се приближува. Ѕирнете ги овие мејкап артистки и секојдневни девојки, кои со помош на нивната „магија“, успеале да се претворат во морничави и страшни суштества. :)

Хорор тикви за Ноќта на вештерките

Светот на големо се подготвува за претстојниот „Хеловин“. Со наближувањето на празникот, почна да се буди и креативноста кај уметниците...
Датум: 10 окт 2012
, Автор:

Најчудните велигденски традиции ширум светот

Тркалање јајца по ридови, камшикување со инструменти и јагниња од путер се само дел од необичните начини на кој се празнува Велигден низ светот....
Датум: 12 апр 2012
, Автор:

Водич за резбање тиква за Ноќта на вештерките

Сите сме ги виделе оние интересни тикви со фенерче во средината кои се прават за Ноќта на вештерките. Во Македонија не се обележува овој ден, но можете да ги импресионирале соседите со еден ваков уникатен украс во домот.

Ноќ на вештерките

„Денот на вештерките“ е народен празник кој се слави секоја година на 31 октомври.