Домашен екстракт од кафе

Љубители на кафето, ова е рецептот за вас. Богат и интензивен вкус на екстракт од кафе, кој може да го искористите во безброј рецепти за кафе и десерти. Лесно се подготвува, а негова примена секогаш ќе се најде.

Како да направите домашни производи за капење од алое вера?

Сигурно до сега косата и кожата ви се направија „суви како барут“ од јакото и штетно сонце. Повратете им ја влажноста со домашни рецепти од алое вера.

Направете си кафе во прав по ваш вкус

Ви здосади секој ден да купувате по неколку мали пакувања инстант кафе? Ако имате желба, креативност и малку слободно време, може самите да си направите инстант кафе.

Како да направите волшебен лустер од тетрапак кутии?

Малезискиот дизајнер Ед Чу решил да направи лустери од искористени тетрапак кутии од млеко т.н. „TetraBox lamp“, кои во спротивно би завршиле во депонија. Тие изгледаат луксузно и елегантно.

Направете млечна пена без еспресо машина

Погледнете како да направите млечна пена, во домашни услови употребувајќи само една тегличка и микробрановата печка.

Џемпер за вашиот лаптоп

На вашиот лаптоп му треба добра заштита кога го носите наваму-натаму, додека истовремено треба да ви биде практично неговото вадење и ставање? Добра идеја е да го употребите токму вашиот стар џемпер за таа цел.

Колачиња со порака (Fortune cookies)

Сите ги знаеме кинеските колачиња со порака кои ги даваат во оригиналните кинески ресторани насекаде низ светот. Во секое колаче се крие убава порака. Сега, овие колачиња можете да ги направите и вие дома.

15 домаќински трикови за блескав дом

Ако не сакајќи ви падне живо јајце на кујнскиот под и не знаете како да се справите со нередот - не грижете се, имаме решение за вас!
Датум: 28 ное 2010
, Автор:

Како да си направите сопствен парфем?

Зошто да не креирате парфем и вие самите, кој ќе биде карактеристичен за вас, а притоа нема да трошите неколку илјади денари за едно шишенце?
Датум: 13 окт 2010
, Автор:

Една маичка со различна порака секој ден

Замислете си маичка на која секој ден ќе можете да пишувате различна порака според вашето расположение. Верувале или не, баш таква можете сами да си направите и така секогаш да „носите“ уникатни цртежи и кул слогани на себе.
Датум: 22 сеп 2010
, Автор: