митологија | Кафе пауза

7 убави факти за Афродита

Додека жените денес се соочени со многу високи стандарди кога станува збор за изгледот, нереалните стандарди за убавина не се ништо ново.

5 нешта што не сте ги знаеле за грчката митологија

Овие приказни понекогаш се многу побизарни и помрачни отколку што мислите.

10 начини да станете бесмртни според древните митови

Бесмртноста е универзален концепт без разлика дали потекнува од стравот од смртта, љубовта кон животот, желбата за знаење, па дури и чувствово на непобедливост. Многу древни култури имале разни техники за постигнување бесмртност...

25 најчудни митски предмети на сите времиња

Приказните ја оформуваат нашата култура. Тие ни даваат мудрост, предупредувања и надеж во темните ноќи.

10 митски суштества кои не знаевте дека навистина постоеле

Во секое семејство има некој кој сака да раскажува приказни. Сигурно многу пати сте помислувале дека тие приказни и митови се луди, но размислете повторно.

Сѐ што некогаш сте сакале да знаете за ангелите

Прочитајте за некои нови гледишта на оваа тема кои би можеле да ви разјаснат неколку дилеми.
Датум: 05 јан 2016

Значењето и историјата на црвената боја

Оваа боја најсилно го опишува спектарот на човековите емоции.
Датум: 25 окт 2013
, Автор:

Зачините како моќен афродизијак

Поради изобилството етерични масла кои ја поттикнуваат циркулацијата и ја будат сексуалната енергија, зачините имаат афродизијачко својство. Прочитајте што симболизирале тие во древното минато...
Датум: 23 ное 2011
, Автор:

Не е онака како што изгледа

Повеќето луѓе не се толку чесни, за да ви поверуваат дека баш секогаш ја кажувате вистината, а оваа приказна сликовито прикажува дека работите честопати не се онакви какви што изгледаат од страна.

Како да издресираш змеј? (How To Train Your Dragon)

Филм за митологијата, храброста, семејството, борбите и спријателувањето... Оваа анимирана авантуристичка приказна пренесува позитивна порака...
Датум: 12 ное 2010
, Автор: