Најслатките функционални Лего коцки направени од чоколадо

Обично јадењето ЛЕГО коцки би се сметало за опасно и штетно, но јапонскиот артист и дизајнер Акирхиро Мизучи го решил проблемот, правејќи го сонот на секое дете – достапна реалност.
Датум: 14 авг 2014
, Автор:

Филм: Лего филм (The Lego Movie)

Филмот кој е составен од познатите Лего коцки

Интересен Лего држач за клучевите во вашиот дом

За да не ги барате клучевите низ домот секогаш кога треба да излезете од дома, направете држач од Лего коцки кој ќе го поставите во ходникот и створете навика секогаш да ги оставате таму.
Датум: 13 јан 2014
, Автор:

Писмото на малиот Лука до претставниците од „ЛЕГО“

Ова е типичен пример како големите компании си обезбедуваат целоживотен и задоволен купувач.

Можете ли да ги пронајдете Лего коцките на фотографииве?

Во навидум вообичаената серија од фотографии т.н. „Во делови“, се вклучени објекти конструирани од Лего коцки, кои се незабележителни за вообичаениот набљудувач.

Хотел за љубителите на коцките „Лего“

Ако се знае дека коцките „Лего“ се една од најинтересните играчки на повеќето деца низ светот, тогаш овој хотел со сигурност ќе биде нивното царство од соништата.

Факти за играчките кои не сте ги знаеле

Дали знаевте дека вртењето хулахоп било забрането во Јапонија и Индонезија затоа што делувало премногу провокативно?
Датум: 17 мај 2012

Реконструкција на светот со Лего коцки

Германскиот уметник Јан Ворман ги помина последните три години патувајќи по целиот свет, посветувајќи се на обновување рушевини. Интересно, но истовремено и чудно, е тоа што тој користи Лего коцки наместо малтер и тули.
Датум: 23 окт 2011
, Автор:

Неверојатни филмски постери изработени од „Лего“ коцки

Погледнете ги овие феноменални изработки на постери од филмови за кои се заслужни дизајнерите од студиото „Old Red Jalopy“.

Гледајте го „Inception“ низ сцени од лего коцки

Двајца корисници на Фликр, Profound Whatever и Ochre Jelly, инспирирани од неверојатните сцени, решиле истите да ги создадат од лего коцки. Конечниот епилог навистина изгледа неверојатно.
Датум: 30 окт 2010
, Автор: