ТВ серија: Следбениците (The Following)

Брилијантен и шармантен сериски убиец, кој е затворен за своите злосторства, успева да создаде група на следбеници кои слепо го следат во секој чекор...

ТВ серија: Поминувајќи граници (Crossing Lines)

Специјална единица за криминал истражува сериски злосторства насекаде низ границите ширум Европа...

Филм: Убивајќи ги нежно (Killing Them Softly)

Америка не е држава. Таа е само бизнис.

Филм: Гангстерски одред (Gangster Squad)

Целта ги оправдува средствата...

Што би направиле ако наидете на убиство во лифт?

ВИДЕО: Двајца момци од Њујорк си го поставиле прашањето и решиле да исценираат убиство во лифт. Поставиле камери за да ги снимаат реакциите на луѓето.
Датум: 09 мар 2013
, Автор:

ТВ серија: Убавицата и ѕверот (Beauty and the Beast)

ТВ серија за криминалните случаи кои полесно се решаваат кога го имате „ѕверот“ на своја страна...
Датум: 22 ное 2012
, Автор:

Филм: Засолниште (Safe House)

Филм за докажувањето на сопствената вредност во ситуација кога никој не е безбеден…

Шокантни и неочекувани фотографии фатени со камерите на Google Street View

На фотографиите од Google Street View гледаме бебе оставено само надвор, тигар кој спокојно си шета по улица...

Одлични криминалистички ТВ серии кои се издвојуваат од останатите

Листа на серии кои по својата содржина, како и по ликовите се издвојуваат од сите „класични“ криминалистички...

Дефектниот детектив (Defective Detective)

Интересно анимирано филмче за еден очаен детектив, кој подолго време нема решено никаков случај. Кога најмалку очекува му се укажува сосема случајна прилика.