крв | Кафе пауза

7 испитувања на крвта што треба да ги правите еднаш годишно

Ако навистина се грижите за вашето здравје, тестирајте сe и одете на систематски прегледи редовно, дури и ако не постојат алармантни симптоми.

Дали густата менструална крв е нормална и кога менструалните згрутчувања укажуваат на опасност?

Менструацијата е различна кај секоја жена, а менструалната крв се менува во зависност од личноста, но и од денот на менструацијата.

„Вампир“ отворено разговара за пиење крв и спиење во ковчег

Андреас Батори тврди дека тој е вистински вампир кој пие крв, спие во ковчег и се поврзува со душите на мртвите.

Вампирска клиника: Подмладување со крв на 16-годишници

Контроверзниот американски доктор и сопственик на компанијата Амброзија, Џеси Кармазин, го привлече вниманието на светот со започнување на необичен тренд меѓу своите богати клиенти.

15 знаци дека низ вашите вени тече самовилска крв

И покрај тоа што светот верува дека самовилите се фиктивни, келтските верувања се сосема спротивни.

3 причини зошто дарувањето крв е добро за вашето здравје

Во светот се донираат 92 милиони дози крв годишно а со едно дарување можат да се спасат 3 животи.

7 работи што менструалната крв може да ги открие за вашето здравје

Ако знаете како треба да изгледа вашата менструална крв, ќе можете да се поштедите од многу опасни заболувања.

7 скриени симптоми на анемија што не треба да ги игнорирате

Анемија е нарушување што се случува кога немате доволно црвени крвни клетки за да го разнесуваат кислородот низ телото.

Уметник кој црта кошмари со својата крв

Наречете го луд, грозен или пак крвав, но Максим Такарди вели дека тој едноставно е на мисија повеќе да се посвети на неговата уметност.

Што ќе се случи со вашите тела кога 30 дена би пиеле доволно количество вода?

Сите знаеме колку е важна водата за нашиот организам. Но, дали внимавате колку вода пиете дневно?

8 интересни факти за комарците кои можеби досега не сте ги знаеле

Дознајте неколку интересни факти за малите и досадни инсекти.

Гледањето хорор филмови буквално ја смрзнува крвта

Сигурно сте ја слушнале изреката дека нешто е толку страшно што „ја смрзнува крвта во вените“.
Датум: 21 дек 2015