контраст | Кафе пауза

Уметник го прикажува контрастот помеѓу двата света во кои моментално живееме

Уметникот има за цел да го прикаже целиот спектар на проблеми што влијаат врз денешните деца, вклучувајќи ја сиромаштијата, гладот и трговијата со деца.

Фотограф комбинира фотографии за да го покаже контрастот помеѓу двата света во коишто живееме

Угур е фотограф од Турција и се обидува да ги нагласи важните проблеми со кои се соочува светот.

Фотограф прави фотографии од риби како никој досега

Тој ги трансформира обичните риби во магични суштества кои изгледаат како да летаат наместо да пливаат во вода.

Никогаш нема да погрешите: Црно-белата е секогаш добитна комбинација!

Понекогаш контрастот е она што ја прави облеката впечатлива и шик.

Оваа есен носете само двобојна шминка!

Дали наскоро ќе го видиме крајот на новите бјути трендови за оваа година? Се чини дека не...

Фотографии кои совршено го отсликуваат контрастот меѓу човекот и природата

Погледнете ги следните фотографии, кои совршено го илустрираат чувството на човековата понизност наспрема богатството и моќта на единствената природа.

Индија – земја на контрасти

Префрлајќи се од модерните урбани квартови во сиромашните и нечисти предградија, ќе ги видите сите делчиња кои се неопходни за во нашата глава да си формираме мозаик со вистинската слика за оваа земја.

Одберете ги совршените диоптриски очила според формата на вашето лице

Харви Москот, 4-от сопственик на познатиот бренд „MOSCOT“ ги предложува наредниве 4 совети кои треба да ги имате на ум нареден пат кога ќе бирате нови рамки за очила.

Кога Менхетн би се наоѓал во Големиот Кањон

Неверојатна комбинација од целосна празнина до целосна густина во фотографиите на Гас Петро.

Надреални фото-манипулации

Нурнете се во магичниот и надреален свет на фотографот и студент по графички дизајн, Мануел Родригез Санчез. Со неговите вешти фото-манипулации, Санчез нè води во имагинарен и чудесен свет.
Датум: 24 фев 2012
, Автор:

Совршената човечка силуета

Лондонскиот фотограф Тиџеј Скот ни прикажува колку моќно може да изгледаат силуетите, со создавање јак контраст помеѓу објектот на фотографирањето и позадината.

Кафе-позадина за вашиот десктоп #6

Зрна кафе, коцки шеќер и темна позадина која ќе ви дозволи едноставно лоцирање на иконите - одличен контраст кој совршено ќе „легне“ на вашата десктоп позадина оваа недела.
Датум: 26 окт 2010
, Автор: