книга | Кафе пауза - Part 4

Мали животни задоволства, минијатурна книга која ќе ве освои

Неверојатно е колку мала е оваа книга и колку вешто е составена.

Викенд книга: „Од љубов до омраза“ – Кристин Хигинс

Топла, забавна и духовита приказна во која за брзо ќе се вљубите...
Датум: 14 мар 2015
, Автор:

Што кажува вашиот омилен автор за вас?

Не само што вашата омилена книга открива многу за вас, туку и човекот кој ја создал.
Датум: 13 мар 2015

10 трикови кои ќе ви помогнат во пишувањето книга која вреди да се прочита

Секој може да напише книга, но дури и тогаш потребни му се неколку мали трикови кои ќе му ја олеснат работата.

10 работи кои апсолутно немаат смисла во „50 нијанси сиво“

Иако и понатаму ја сакаме книгата, некои работи навистина се чудни. Направивме листа на работи од популарната „50 нијанси сиво“, кои немаат никаква логика.
Датум: 25 фев 2015
, Автор:

Викенд книга: „Крадци и проститутки“ – Рута Шепетис

Потсетник за ужасно и мрачно време од историјата, случувања толку тажни и болни што одат рамо до рамо со трагедиите од нацистичка Германија...

Што мислат експертите за „50 нијанси сиво“?

Романот „50 нијанси сиво“ ја освои женската читателска публика низ целиот свет и покрај негативните оценки од литературните критичари.

Нов роман од Харуки Мураками: „Безбојниот Цукуру Тазаки и неговите години на аџилак“

Книга за односите меѓу луѓето, за радоста и тагата што произлегуваат од нив...
Датум: 10 фев 2015
, Автор:

18 цитати од „Дневникот на хулиганот“ за будење на сетилата

Книгата „Дневникот на хулиганот“ на Сашо Димоски е несекојдневен жанровски хибрид: проза во која има многу поезија, филозофски размисли, драмска предлошка и есеистички начин на пишување.
Датум: 09 фев 2015

Викенд книга: „Дете 44“ – Том Роб Смит

„Кога стравот ќе го замолчи целиот народ, еден човек мора да ја каже вистината.“
Датум: 07 фев 2015
, Автор:

Викенд книга: „Мрачни места“ – Џилијан Флин

„До крвта на семејството Деј е. Нешто не е во ред со неа.“

Книга: „Вулф Хол“ – Хилари Мантел

Фантастично патување низ највозбудлиот дел од Британската историја...