Неверојатна симбиоза на Бетовен и Лед Зепелин од музичкото дуо 2CELLOS

Лука Сулич и Стјепан Хаусер, музичарите кои стојат зад познатото музичко дуо 2CELLOS, го покажаа нивното последно ремек-дело.

15 неверојатни ефекти на музиката што влијаат на вашето здравје

Многу луѓе не знаат дека музиката покрај тоа што носи радост, исто така влијае и на подобрување на здравјето, што научниците го имаат докажано преку низа истражувања.
Датум: 18 ное 2014
, Автор:

Песната „Let it Go“ од „Frozen“ во верзија која буквално ќе ве замрзне

„The Piano Guys“ се музичка група, која направи класична обработка на песната „Let it Go“ од анимираниот филм на Дизни - „Замрзнато“.

Есенска валцер плејлиста

Дали сте расположени за малку валцер?

Како да ги натерате децата да се заинтересираат за класична музика?

Ново видео од „CDZA“ во кое направиле интересен и необичен спој помеѓу класичната и модерната музика...

Исклучително талентираната виолинистка Линдзи Стирлинг

Јутјуб-сензацијата Линдзи Стирлинг е можеби првата (и единствената) артистка во светот која направила комбинација од класична виолина, модерен танц и од... Легендата за Зелда?!

Пијано жонглер

Немојте погрешно да сфатите, овој човек не фрла пијана во воздух со цел да жонглира со нив, туку фрла топчиња по дирките на пијаното и притоа создава класична музика.