калциум | Кафе пауза

Ајурведскиот метод кој прави чуда: Зошто треба да џвакате семе од сусам секое утро?

Меѓу многуте работи што треба да се направат за добро здравје е да се консумира храна што помага во зајакнување на метаболизмот на телото.

Храна што содржи повеќе калциум од млекото

Нетолеранцијата на млеко и на млечни производи стана речиси секојдневна појава и сè повеќе луѓе се соочуваат со овој проблем што бара алтернативен начин на исхрана.

Ако мислите дека имате недостаток на калциум, внимавајте на овие симптоми

Националниот институт за здравје вели дека и на мажите и на жените им се потребни околу 1.000 милиграми калциум дневно. Дали ја достигнувате таа бројка?

Блажена состојба: Што всушност треба да јадете кога сте бремени?

Постојат толку многу информации кога станува збор за исхраната за време на бременоста. Ова помага, но не е доволно.

Витамини и минерали за заштита и обнова на косата

Косата може да ја негувате првично преку исхраната со внесување на витамините и минералите неопходни за цврстина и сјај на влакното, а исто и со помош на масла како рузмарин или лаванда.
Датум: 03 дек 2013
, Автор:

Природни лекови за здрави и цврсти нокти

Доколку вие припаѓате во онаа група на девојки кои имаат проблем со одржувањето на ноктите, погледнете ги наредниве неколку природни и домашни лекови кои можат брзо да ви помогнат.

3 причини поради кои можете безгрижно да јадете сладолед

Омилениот летен десерт на многумина е одличен, не само поради тоа што освежува, туку има и неколку други карактеристики поради кои треба да уживате во неговото консумирање.

Кора од банана – најдобар пријател на вашата насмевка

Покрај скапите стоматолошки избелувања, постои уште едно природно, бесплатно и ефикасно средство за белеење, кое се крие во вашата кујна, а е најдобар пријател на вашата насмевка.

Најубавите топли извори во светот

Прекрасната природа ни дарила многу геотермални извори од кои во некои може да се бањате и уживате, а до други опасно е дури и да се приближите.

3 причини зошто е здраво да се јаде сладолед

Благодарение на млекото кое е основна и најважна состојка, сладоледот добро ќе ви послужи како еден од изворите на калциум, но и на витамините А и Б.