калинка | Кафе пауза

Зошто треба секојдневно да консумирате калинка?

Калинката се смета за едно од најздравите овошја поради уникатниот состав и огромниот број корисни својства за организмот.

Зошто калинката се смета за едно од најлековитите овошја на светот?

Чистењето калинка не е некоја интересна активност, но малку труд дефинитивно ќе се исплати. Постојат голем број причини зошто оваа есен треба да јадете калинки.

Зошто кучињата не смеат да јадат калинки?

Денес калинките се сметаат за суперхрана за луѓето, но дали се добри и за вашите крзнени пријатели?

Ова овошје го забрзува метаболизмот, но и слабеењето

Некои овошја содржат високо ниво на природен шеќер, но постојат и такви кои кога се консумираат во одредена количина го поттикнуваат слабеењето.

Есенска храна која ќе ви помогне да ослабете

Есента ни носи голем број вкусни плодови, кои покрај тоа што ќе ви ја наполнат трпезата, одлични се за здравјето и за топењето на вишокот килограми.

Варено вино со калинка

Одличен пијалак за зимскиот празничен период…

Да, постои полесен начин за јадење калинка!

Видео кое ќе ви покаже како брзо и лесно да стигнете до вкусните сочни зрна, а ќе ви даде и неколку идеи што да направите со нив... Уживајте!

Поезија: Зрнца на љубовта

Мирисот на дожд измешан со мирисот на свеќи од ванила... Мирис на есен. Поосамена од обично. Не јас. Есента. Јас... Мене ми е добро. Го комбинирам старото со новото, минатото го сакам назад, барем на кратко.
Датум: 14 дек 2011
, Автор: