имунитет | Кафе пауза

Колку милиграми цинк треба да се внесуваат секој ден за здрав имунитет?

Цинкот е заштитник на имунитетот, го штити телото од бактерии и вируси и е неопходен минерал во одбраната на организмот од инфекции.

Рецепт за зајакнување на имунитетот: Потребни ви се само 3 состојки!

Станува збор за рецепт кој го зајакнува имунолошкиот систем, му помага на телото да се спротивстави на вирусите и ги ублажува заморот, стресот и напнатоста.

Која е улогата на цинкот во одржувањето на имунитетот?

Цинкот е неопходен за одржување на имунитетот!

6 есенски намирници за зајакнување на имунитетот

Ако сакате да го зајакнете имунитетот, вклучете ги овие намирници во вашата исхрана.

Што е бета-глукан и зошто му се припишуваат супермоќи?

Бета-глуканот помага во ублажувањето на симптомите на настинка, алергии, го намалува нивото на холестерол, ги ублажува респираторните инфекции, спречува хроничен замор итн.

7 начини да го исчистите вашето тело со храната

Некои намирници може да ви помогнат да ја исчистите крвта од тешки метали и да спречат згрутчување на крвта, а некои може да се борат против лошиот здив.

Најважните велнес-трендови што треба да се практикуваат оваа година

Годината што дефинитивно нè прикова дома донесе со себе промена во начинот на живот, но и во начинот на кој пристапуваме да се грижиме за себе.

16 знаци дека имате слаб имунолошки систем

Имунолошкиот систем е првата и вистинска бариера што ги спречува болестите да влезат во вашето тело. Во продолжение прочитајте кои знаци откриваат дека имате слаб имунитет.

Имунитетот се зајакнува најмногу за време на спиењето, а еве како да го искористите тоа

Постои оправдана причина зошто лекарите препорачуваат одмор кога сте болни. Тогаш телото е најподготвено да се бори против вирусите и бактериите.

Ракија од шипка – одлична за зајакнување на имунитетот

Поради високата содржина на витамин Ц, шипката се користи за зајакнување на имунитетот и ја зголемува отпорноста на инфекции како што се настинки и грип.

6 додатоци во исхраната што навистина може да го зајакнат имунитетот

На имунолошкиот систем понекогаш му се потребни додатоци што ќе му помогнат во борбата против вирусот. Постојат илјадници додатоци во исхраната, но не се сите со добар квалитет.