Зоо | Кафе пауза

Бебе-горила во грижливите раце на неговата мила баба

Неодоливата 5-месечна Кабибе е одлично згрижена од страна на нејзината баба Баван, која ја заземала улогата на помајка на новороденчето, во Зоолошката градина во Сан Франциско.

Најгрдата птица на светот која истовремено е неодолива

Младата црна птица какаду, која се наоѓа во прашката Зоолошка градина, привлекла огромно внимание од страна на посетителите, поради своите искубани пердуви и орловскиот клун.

Портрети од животни кои ќе ви ги отворат очите за животот во зоолошките градини

„Заробени“ е моќна серија фотографии од канадскиот фотограф Гестон Лакомб која нè води низ животот на животните кои живеат во зоолошка градина.

Првите 100 дена од животот на две мали панди

Овие две мали панди се родија во јули во Зоолошката градина во Атланта...

Хармонично пријателство меѓу мечка, лав и тигар

Во една зоолошката градина во американската држава Џорџија, меѓу животните постои пријателство кое сме го виделе само во цртаниот филм „Мадагаскар“.

Најслаткото поларно мече

Зоолошката во Бафало, САД на 27 ноември минатата година доби нов член, мала поларна мечка, која овие денови ѝ беше првпат претставена на јавноста преку фотографии.

Орангутан бакнува мало момче в уста

Кога момченцето ги залепило усните на стаклото, за возврат добило повеќе одошто очекувало. Џиновскиот орангутан веднаш возвратил на невиниот детски бакнеж, односно ја изимитирал неговата постапка.

Автобуски станици искористени во креативни маркетинг кампањи

Автобуските станици се одлично место за рекламирање, иако може да бараат употреба на доста труд и креативност.

Запознајте ја Мими – мечката што сака јога

Родена во финската зоолошка градина Атари, Мими е убава кафена мечка која секое утро практикува јога.

Преслатко детенце си игра со видра

Погледнете го ова преслатко детенце коешто само што проодело, како се трка со една морска видра во зоолошката градина во Сан Диего. Неверојатно!
Датум: 31 мај 2011
, Автор: