зимница | Кафе пауза

Зошто и без конзерванси храната во тегла останува долго свежа?

„Како да се направи зимница без конзерванс“ - во моментов е еден од најпребаруваните рецепти на интернет. Лесно може да го најдете одговорот.
Датум: 18 окт 2019
, Автор:

Необична зимница – џем од сланина!

Каде е напишано дека џемот мора да се прави единствено и исклучиво од овошје?

Рецепт за најубавиот домашен кечап кој некогаш сте го пробале

Почетокот на есента е период во кој многу домаќинки почнуваат да се подготвуваат за наредниот период, односно да прават зимница и да ги полнат залихите со домашно приготвени намирници.

Водич за правење зимница за почетници

Никогаш досега не сте правеле зимница? Нема проблем!

Здрав рецепт за зимница без конзерванси

Наједноставниот и најпрактичен начин да се задржат витамините од свежиот зеленчук до следната пролет, со помош на природни конзерванси кои се добри за вашето здравје...

Колку е здраво да се јаде туршија?

Туршијата е еден од најстарите начини на конзервирање на зеленчукот, но прашање е колку при тоа тој успева да ја задржи својата хранлива вредност?