10 навики што го оштетуваат мозокот и го уништуваат помнењето

Нашиот мозок страда од многуте нездрави навики кои често ги сметаме за безопасни.

9 одлични здравствени придобивки од имањето внуци

Имањето деца е можеби искуството што најмногу го менува животот, но многу баби и дедовци тврдат дека имањето внуци е уште подобро.

Истражување: Доколку сакате да живеете подолго, станете вегани

Доколку сте подобро информирани, веројатно веќе знаете дека би требало да го намалите внесот на месо ако сакате да живеете подолго и поздраво.

Знаци дека животот ви е во опасност: Кога да повикате брза помош?

Срцевиот и мозочниот удар, како и застанувањето на срцето, се три состојби кои бараат итна медицинска помош.

6 вежби што ќе ја подобрат функцијата на вашиот црн дроб

Кога станува збор за виталните органи, повеќето луѓе воопшто не помислуваат на црниот дроб.

5-те здравствени придобивки од среќата

Среќата не само што е добра за нашето психичко здравје, туку му годи на целото наше тело.

4 основни правила за постење

Постењето не е гладување, туку намалено консумирање „тешка“ храна со цел телото да се ослободи од токсините.

Овошјето и зеленчукот со црвена боја се вистински чувари на вашето здравје

Се покажало дека храната не се вреднува само по витамините што ги содржи, туку и по нејзината боја.

Пливањето 30 минути дневно е доволно за долг и здрав живот

Истражување од Универзитетот во Индијана покажало дека пливањето е благотворно за целиот организам.

Факти за вакцинирањето што секој одговорен родител треба да ги знае

Темата за имунизација изгледа како постојано да поттикнува дебати, особено кога станува збор за децата.