Што ве чека доколку спиете помалку од 6 часа дневно?

Доколку спиете по помалку од 6 часа дневно, за само една недела ќе ги осетите негативните последици по вашето здравје, ќе ви опадне имунитетот...

За кои работи во животот не вреди да се нервирате?

Ова се само еден мал дел од работите, за кои многумина мудри луѓе низ светот се сложни дека не се вредни за нервирање.

Моќта на пенкалото: 5 научни причини да пишувате повеќе

Различни форми на пишување покажале ефекти како подобрување во учењето, намалување на анксиозноста, полесно справување со траума...

5-минутни едноставни вежби за тонирано тело и добра циркулација

Си се правдате дека не спортувате бидејќи немате слободно време? 5 минути во денот веројатно имате нели?! :)

Како делува нередовниот секс на здравјето?

Нередовниот сексуален живот не значи само суша на љубовно и сексуално поле, туку и потенцијален предизвикувач на низа проблеми.

Кога е премногу студено за трчање надвор?

Доколку некако сте успеале да се мотивирате да излезете да вежбате на отворено додека температурите се ниски, треба да знаете дека тоа може да биде небезбедно по вашето здравје.

Намаленото лажење ги подобрува и здравјето и врската

Според неодамнешна студија, намаленото лажење може да доведе до значајни придобивки за вашето ментално и физичко здравје.

Десет страшни, но безопасни здравствени симптоми

Ако ги пребарувате на Интернет причините за секој грч или модринка што ќе ги добиете, постои голема можност да се убедите дека имате сериозни здравствени проблеми.
Датум: 11 дек 2012

4 причини зошто вашето тело одбива да ослаби

Постојано сте на диета, вежбате редовно веќе неколку месеци, но резултатите речиси и да ги нема. Наместо да избрзате со обвинувања на сметка на генетиката, прочитајте кои други причини можат да ве спречуваат да ослабите.

Не дозволувајте малите грижи да го преземат вашиот живот

Постои погрешно сфаќање дека стресот настанува само под влијание на големи настани како сериозна болест, развод, смрт на блиска личност, банкрот...

Зошто е добро да се пие јогурт?

Покрај тоа што е многу вкусен, јогуртот е и многу корисен за нашето здравје. Препорачливо е да се консумира секојдневно поради неговите благотворни дејства. Ова се само пет од нив.

Поврзаноста помеѓу физичкото и психичкото здравје

Сите ние сме добро запознаени со изреката „во здраво тело, здрав дух.“ Но, дали има вистина во оваа мисла?