здрави намирници | Кафе пауза

Кои здрави намирници изобилуваат со кератин?

Кератинот е протеин кој е неопходен за здрава кожа, цврста и сјајна коса како и силни и здрави нокти.

Кои здрави намирници можат да ви помогнат да ја намалите телесната тежина?

Станува збор за намирници кои секојдневно ни се на дофат на рака!

7 намирници кои ќе ви помогнат да го намалите високиот крвен притисок

Нутриционистите препорачуваат да внесувате колку што е можно повеќе калиум, калциум и магнезиум во организмот за да го избегнете високиот крвен притисок.

Се подготвувате за планинарење? Не заборавајте ги овие 7 здрави намирници!

На сите нам ни е добро познат фактот дека планинарите трошат огромно количество енергија, па затоа надополнувањето на нивните резерви е од исклучителна важност.

10 намирници кои ќе ви овозможат подобар сон

Ако сакате добро да спиете, внесувајте храна богата со триптофан и витамин Б6 кои го зголемуваат лачењето на хормонот за спиење или мелатонин

Листа со здрави намирници доколку сакате да ослабите без да држите диета

Прочитајте ги нашите совети за како да се храните вкусно и здраво, а притоа да согорувате калории.

7 намирници богати со витамин Д кои треба да бидат застапени во вашата исхрана во зима

Прочитајте кои намирници богати со витамин Д треба да бидат застапени во вашата исхрана особено во зимскиот период.

8 здрави намирници со кои не треба да претерувате

При консумирање на некои супер храни не треба да претерувате, бидејќи тие едноставно не можат да ги понудат сите хранливи материи што му се потребни на вашето тело.