заштита | Кафе пауза - Part 9

10 нови животни на работ на исчезнување

Снежниот леопард, планинската горила, азискиот слон се само дел од животните ставени на листата на исчезнување за оваа година.

Зошто ги сакаме лошите момци?

Тие го имаат оној шмек на лош фраер, остар поглед на заводник, оставаат впечаток со своите движења и преовладуваат во друштвото, со други зборови, го освојуваат просторот околу себе...
Датум: 09 јул 2012
, Автор:

Делови од телото кои забораваме да ги заштитиме од сонце

Никој не помислува дека има делови од телото кои можат да настрадаат поради тоа што несвесно забораваме да се погрижиме за нив.

Како да изгледате убаво и без шминка?

Со неколку мали трикови можете да и овозможите малку одмор на кожата на лицето, а истовремено да ја пуштите и малку својата природна убавина на виделина...
Датум: 29 мар 2012
, Автор:

7 здрави навики за да ги избегнете настинките

Комбинацијата од неколку превентивни мерки може да ви помогне да се заштитите од сезонските вируси и настинки.

Преслатки кучиња вежбаат јога

Сме виделе како животните вежбаат јога, па веќе не е ни чудно доколку видиме како кучињата стануваат мајстори во оваа дисциплина.
Датум: 18 мај 2011
, Автор:

Џемпер за вашиот лаптоп

На вашиот лаптоп му треба добра заштита кога го носите наваму-натаму, додека истовремено треба да ви биде практично неговото вадење и ставање? Добра идеја е да го употребите токму вашиот стар џемпер за таа цел.

Како да изберете безбедна лозинка?

Бидејќи сите полека, но сигурно стануваме сè позависни од Интернет и тој стана составен дел од нашиот начин на живот, многу е важно да знаеме дали лозинките кои ги одбираме се безбедни.

Животните како грижливи родители

И покрај тоа што некои животни се бестрашни, агресивни и понекогаш настроени против луѓето, кога станува збор за нивните бебиња, тие се грижливи, покажуваат љубов и се поставуваат заштитнички, како скоро сите родители.
Датум: 04 дек 2010
, Автор:

Врата која ќе ве заштити од земјотрес

Younghwa Lee, студентка на постидпломски студии по дизајн на универзитетот Кингстон во Англија, измислила врата која е посебна зашто може да гарантира поголема безбедност во услови на земјотрес.
Датум: 08 окт 2010
, Автор: