естроген | Кафе пауза

Естроген – главниот виновник за неиздржливите главоболки за време на ПМС

Без разлика дали станува збор за грчеви во стомакот, нагли промени на расположението, неконтролирана потреба за слатки или мачни главоболки, периодот на ПМС е дефинитивно најомразениот во месецот.

8 алармантни знаци дека во вашето тело има премногу естроген

Од голема важност е да го контролирате и да го одржувате нормалното ниво на естроген, бидејќи прекумерното количество може да предизвика рак.

Жените почесто страдаат од мигрени, а науката е блиску до откритие зошто е тоа така

Околу 75% од вкупниот број луѓе кои страдаат од мигрени се жени.

25 помалку познати факти за менструацијата

Еве што не сте знаеле за најпознатиот феномен кај жената!

Сексот и вашиот месечен циклус: Како влијаат хормоните врз желбата за секс?

Зошто некогаш сте необјасниво расположени за секс, а некогаш пак не можете ни да помислите на тоа?

Како влијае трчањето за време на менструација и каква храна треба да конзумирате?

Во текот на менструалниот циклус се случуваат хормонски промени кои влијаат на начинот на кој нашите тела функционираат. Жените кои редовно трчаат теба да го знаат ефектот на тренингот за време на менструалниот циклус.
Датум: 10 окт 2012
, Автор: