есенцијално масло | Кафе пауза

10 примени на есенцијалното масло од лаванда како природен лек

Лавандата е најпозната по тоа што ги намалува стресот и напнатоста, но можете да ја користите за многу повеќе.

8 есенцијални масла за променливо расположение кои ќе ја вратат рамнотежата во вашиот живот

Овие масла не само што прават вашата соба да мириса прекрасно, туку од нив има многу здравствени придобивки кои можете да ги почувствувате само со нанесување 1-2 капки на вашите зглобови.

Зошто е добро да користите есенцијално масло пред спиење?

Некои луѓе ги користат поради нивните лековити својства, други пак уживаат во нивниот прекрасен мирис.

Есенцијално масло кое ги намалува симптомите на деменција

Есенцијалното масло од маточина се користело како природен лек со векови. Тоа помага во борбата со несоница, мигрена, анксиозност и уште многу други проблеми.

Избелете си ги забите со масло од чајно дрво

Ова драгоцено масло ги регенерира и зајакнува непцата, ја намалува количината на забните наслаги, спречува кариес, ја отстранува храната помеѓу забите и непцата и го чисти јазикот.
Датум: 18 јан 2015
, Автор:

6 начини на кои етеричните масла можат да бидат штетни по здравјето

Тие имаат неверојатно моќни терапевтски придобивки и постојат многу истражувања кои го потврдуваат истово. Но, не значи дека ако доаѓаат од растенија автоматски се и целосно безбедни.