екран | Кафе пауза - Part 2

Ултратенок гејмерски лаптоп со LCD-тачпад

Причината поради која би го посакале е можноста за конфигурирање на OLED-копчињата на тастатурата и тачпадот, кој е воедно LCD-екран, што на гејмерите им отвора сосема нови начини за победа.
Датум: 01 сеп 2011
, Автор:

Iris – таблет писи со транспарентен екран

Ова е дефинитивно ера на напредните таблети. Тие сè повеќе доаѓаат во пакувања кои се привлечно дизајнирани и со многу функции. Iris Tablet PC е таков пример.
Датум: 26 авг 2011
, Автор:

Како да ги поправите расипаните пиксели на вашиот LCD монитор?

Штом еднаш забележите макар еден расипан пиксел на вашиот монитор, тој ќе биде постојан извор на иритација...
Датум: 04 јул 2011
, Автор:

Нетбук на соларна енергија

Капакот е прекриен со соларен панел од надворешната страна, кој му овозможува еден час работа на уредот за секои два часа изложеност на енергија од сонцето.
Датум: 28 јун 2011
, Автор:

Ултрапренослив лаптоп на превиткување

Вообичаено е лаптопите да се превиткуваат на средина, помеѓу тастатурата и екранот. Лаптопот Feno го крши тоа правило, па додава уште една оска на превиткување, и тоа по средината на екранот.
Датум: 04 мај 2011
, Автор:

Фотоапарат со безжични леќи

WVIL е фотоапарат кој користи леќи што се одвојуваат од телото и притоа можат безжично да се контролираат преку екранот осетлив на допир.
Датум: 28 апр 2011
, Автор:

Кафе-позадина за вашиот десктоп #28

Ако кафето го искомбинирате со нешто слатко, мммм... добитна комбинација за убав ден. Оваа десктоп позадина буквално „ќе легне“ на екранот. Малецките слатки манчмелоу колачиња лебдат над густо кремасто кафе...
Датум: 11 апр 2011
, Автор:

Rollerphone – телефон-часовник од иднината

На прв поглед, изгледа како модерен часовник од иднината, со единствена намена да го проектира времето на рачниот зглоб. Но, завртете ја раката и оттаму можете да извлечете транспарентен екран со совршена ергономија и дизајн.
Датум: 28 мар 2011
, Автор:

Преклопувачки телефон со 3 екрани

Телефонот наречен Флип е дизајниран од страна на Кристијан Улрик Ларсен. Работи на оперативниот систем Андроид, а физички е составен од 3 преклопувачки екрани со Super AMOLED технологија зад кои се крие QWERTY тастатура.
Датум: 20 јан 2011
, Автор:

Фокусирајте ја вашата публика со Sketch It

Нели би ви се нашло виртуелно моливче со кое ќе можете да цртате по екранот? Ние налетавме на алатка која го овозможува тоа, ни се најде, па ви ја предлагаме и вам. Се вика „Sketch It“.
Датум: 25 ное 2010
, Автор:

Џиновски iPhone?

Table Connect е всушност 58-инчна маса која може да се користи како iPhone за да се работи во одредени апликации, да се разгледуваат фотографии или да се сурфа на интернет.
Датум: 04 ное 2010
, Автор:
12