еколошки | Кафе пауза

7 предмети за домаќинство што имаат еколошкa замена

Кога купувате некои производи, се прашувате дали нивното пакување може да се рециклира, дали производот може да се користи повторно и дали има замена изработена од природни материјали.

Волшебен дом: Човек изградил прекрасна куќа за своето семејство

Ова е еден од најубавите и најтоплите домови кои можете да ги замислите.

Фантастичен Мерцедес Бенц – најмоќниот електричен спортски автомобил во светот

Ако се погледнат неговите перформанси, јасно е дека еколошките стндарди веќе не значат мала моќност на автомобилот.

5 креативно рециклирани авиони

Кога еден огромен Боинг 747 Џамбо Џет ќе биде доволно стар за да не се употребува повеќе, се создава навистина голема количина отпад која може да се рециклира и од неа да се добие нешто ново.

Можете ли да се сликате со овошен фотоапарат?

Еко-дизајнерот и фотограф Ден Крету изработува скулптури од овошје и потоа ги фотографира. Мислите дека ќе излезете добро на фотка направена со ваков фотоапарат? :)
Датум: 06 јул 2012
, Автор:

Прекрасни огромни риби од пластични шишиња

Прекрасната уметничка инсталација која прикажува три огромни риби е поставена на плажата Ботафого во Рио де Жанеиро, Бразил. Скулптурите се направени со цел да го привлечат вниманието на јавноста...
Датум: 02 јул 2012
, Автор:

Феноменална еколошка куќа

Природата е вклопена во дизајнот на оваа куќа, преовладувајќи во секое ќоше од неа, притоа давајќи ѝ свежина и инспиративен дух да се живее еколошки.

Необични еко-производи

Денес индустријата сè повеќе се ориентира кон изработка на еколошки производи кои не ја загадуваат околината, при што се добиваат нови извори на енергија. Погледнете дел од нив.
Датум: 02 мар 2011
, Автор:

Футуристичко еко село

Инспириран од органската форма на коралите, Винсент Келебу креирал утописко еко село кое би било наменето за околу 1.000 семејства на Хаитите, кои настрадаа во земјотресот од 7 степени според Рихтеровата скала во 2010.