дрвја | Кафе пауза - Part 3

Супердрвјата во Сингапур

Неверојатни дрвја во новиот парк на Сингапур кои ќе ве остават без зборови...

Романтичното цветно кралство во Јапонија

Цветните дрвја Вистерија, познати како фуџи во Јапонија, се многу популарни во оваа земја. Едно од најубавите места на кои можете да ги видите овие дрвја е Цветниот Парк Ашикага, кој се наоѓа во јапонскиот град Ашикага.

Романтичен ручек помеѓу листовите од дрвјата

Како ви звучи идејата да ручате високо во крошната на некое дрво? Оваа интересна идеја може многу брзо да стане вистински хит за организирање романтични ручеци и вечер...

Вертикална шума

Архитектот Стефано Боери планира да ја „изгради“ првата и најневеројатна вертикална урбана шума во Милано. Боско вертикале ќе чини 6 милиони евра, а тука се планирани не само растенија и дрвја, туку и луксузни апартмани.
Датум: 03 апр 2012
, Автор:

Шумска вила со прекрасен поглед кон езеро

Едноставната занесеност на амбиентот и фините простории со огромни прозорци придонесуваат за мирната и топла атмосфера на оваа прекрасна вила со балкон за набљудување.

Интересни дрвја со несекојдневен облик

Погледнете ги овие дрвја кои природно, сами по себе или со умешноста и со мала помош од човековиот фактор израснале во неверојатни светски атракции.
Датум: 25 фев 2012
, Автор:

15 интересни факти за кафето

Историјата на кафето е една долга интересна приказна која содржи многу повеќе од 15 факти. Но, не сакаме да бидеме досадни и да ве пренатрупаме со куп информации, па затоа уживајте во она што го издвоивме за денес.
Датум: 22 фев 2012
, Автор:

Дрвја „облечени“ во пајажина

За време на поплавите во Пакистан, за да се спасат од водата, милиони пајаци се преселиле на дрвјата и буквално ги заробиле во пајажина.
Датум: 08 фев 2012
, Автор:

Како изгледа изгрејсонцето во различни делови од светот?

Без разлика дали го гледаме од врвот на планината, од песочната плажа, низ дрвјата во шумата, зад поларните глечери или од дините во пустината, изгревањето на сонцето се случува секој ден. Еве неколку прекрасни фотографии...
Датум: 07 фев 2012
, Автор:

Катедрала од живи дрвја

За 15 години, благодарение на поставената конструкција, на ова место ќе се појави неверојатна природна катедрала.

Лебдечка шумска патека

Урбаната шума Кадриорг, во близина на естонската престолнина Талин, може целосно да го прекине нашиот контакт со реалноста и да нè однесе во некој паралелен свет.
Датум: 02 јан 2012
, Автор:

Зошто лисјата паѓаат?

Опаѓањето на листовите е појава позната како абцисија и за едногодишните растенија тоа е нормална појава.