домаќинка | Кафе пауза

Совршениот одговор на прашањето „Со што се занимавате?“ што сите домаќинки треба да го знаат

Во една од неговите приказни, српскиот писател Момо Капор им се обратил на жените кои не одат на работа, туку се грижат за домот и сѐ што е поврзано со него.

Целосната вистина за животот на сите невработени мајки

Жената е како сол: Нејзината присутност не се забележува, но нејзиното отсуство, остава сè без вкус!

За вредните домаќинки: 6 феноменални трикови за чистење на бањата

Ова се неколку совети за чиста и уредна бања, а што е најдобро, средствата за чистење можете да ги направите сами.

11 одлични начини да го отстраните мирисот од загорената храна во вашиот дом

Вечерата само што не е готова, а вас ви заѕвони телефонот. После подолгиот разговор со пријателката се сетивте на вечерата...

15 причини зошто секоја домаќинка треба постојано да има во близина чепкалки за заби

Погледнете ги следниве трикови со чепкалки за заби кои ќе ви го олеснат секојдневието...

Мајка се прослави со нејзината уметност од храна

Употребувајќи нож и ножички и разни зеленчуци, овошја и тестенини, домаќинката Саманта Ли создава неодоливи креации од храна, кои нејзините две ќеркички просто ги обожаваат...

ЖЕНА – битен фактор во општеството

Дами и господо, викнете трипати „УА“ за стереотипите и уште погласно, трипати „УРА“ за еманципираноста на жените.
Датум: 08 апр 2013
, Автор:

Жени и воени авиони – поинаков поглед кон историјата

Колор-фотографии на жени кои помагаат во изработката на воени авиони во 40-тите години, кои во оригинал се црно-бели.

Книга: „Домаќинка од Бога дадена“ – Софи Кинсела

Одлична книга која ќе ве насмее до солзи и ќе ве потсети дека може да бидете сè што ќе посакате во животот и дека никогаш не е доцна за промена.
Датум: 12 дек 2012
, Автор:

Зошто мажите стапуваат во брак кога не се вљубени?

Едно од новите истражувања покажува дека дури 25% од мажите би се согласиле на брак иако не се вљубени...
Датум: 27 сеп 2012
, Автор:

Силни жени и мажи-кукавици

Не сме ние слаби, предрасудите дека жените се припаднички на ПОСЛАБИОТ пол останале од минатото кога жената била третирана како роб на мажот. Жените се хероини, и време е да почнат да се претставуваат како такви, а не како жртви!
Датум: 05 авг 2012
, Автор:

1.500 ножици кои застрашувачки висат од таван

Замислете си како влегувате во тивка соба, во која жена спокојно си шие. Потоа замислете си како жената седи под 1.500 пара остри кинески ножици, кои висат од таванот, опасно насочени накај неа со острите врвови...