Како ќе го поднесете грипот зависи од првиот грип што сте го имале

Зошто некои луѓе се поотпорни на грипот од останатите е клучно прашање за кое научниците велат дека е поврзано со првиот вид грип што секој од нас го имал како дете.

Грип и секс: Да или не?

Лекарите велат дека прво треба да обрнете внимание на начинот на кој се пренесува грипот, но и колку долго живее вирусот на разни површини.

Навики кои ги влошуваат симптомите на грипот

Веќе ги знаеме советите на докторите за побрзо оздравување. Но, треба да знаете и за некои навики кои ги имаме со кои несвесно ги влошуваме симптомите на грипот.

Што всушност му прави грипот на вашето тело?

Сезоната на грип е овде и време е да се подготвите за неа. Но дали знаете што всушност се случува со вашиот организам кога во него ќе влезе вирусот на грип?

10 митови за грипот и настинката во кои треба да престанете да верувате

За настинките најчесто ги обвинуваме клима уредите, ветрот и ниските температури.

Доаѓа сезоната на грипот: Што сè треба да знаете?

Бидејќи доаѓа уште една сезона на грипот, не е чудно што родителите и децата се подготвуваат за најлошото. Па, погледнете како да останете здрави оваа сезона.

Одлични чаеви против настинка: Бозел, жалфија, нане и шипка

Познато е дека билните чаеви помагаат во зимските месеци кога надвор царуваат настинките и грипот.

Како најлесно да се справите со настинката?

Кога имате настинка, ништо не ви изгледа добро. Кашлањето и кивањето го прават секое едно нешто да изгледа потешко.

7 клучни чекори за оваа сезона да се заштитите од грип

7 клучни чекори кои ќе ви помогнат да останете здрави и да го намалите ризикот од ширење на болеста за време на сезоната на грип.

Како да разликувате настинка од грип?

Болките во грлото и раздразнетиот нос се првите симптоми кои се појавуваат и кај двата вируса. Но, тоа се случува со 5 големи разлики.

Победете го грипот со помош на храната

Во сезоната на настинки, повеќето луѓе се одлучуваат за пилешка супа кога ќе ги забележат првите симптоми на грипот. Но, ова не е единствената храна со која можете да го победите грипот.
Датум: 28 јан 2013

7 здрави навики за да ги избегнете настинките

Комбинацијата од неколку превентивни мерки може да ви помогне да се заштитите од сезонските вируси и настинки.