град | Кафе пауза

Прекрасен град на југот на Франција што ги збунува туристите

Замокот од бајките, улиците на кои не им недостасува шарм, како и готската катедрала сочинуваат загатка од прекрасни сцени што може да се најдат таму.

Шарен и цветен град во Колумбија кој е создаден за најубавите фотографии

Улиците на овој град ќе ве одведат до куќата во која живееше можеби најпознатиот колумбиски писател - Габриел Гарсија Маркес...

Фројденберг: Што го прави овој германски град толку посебен?

Фројденберг се наоѓа во западна Германија, но зошто овој град е толку посебен?

Најдобри пријатели изградиле сопствен мини-град со цел да остарат заедно

Веројатно ќе се изненадите кога ќе слушнете дека постои група пријатели кои се толку блиски едни со други, што одлучиле да си изградат сопствен мини-град.
Датум: 15 авг 2019
, Автор:

Неколку причини зошто треба да го посетите Салцбург, родното место на Моцарт

Салцбург е четврти град по големина во Австрија, а целосно ќе ве освои со својата барокна архитектура, прекрасните градини и гастрономската понуда.

Ерусалим од сосема поинаква перспектива

Ерусалим без сомнение е еден од најважните градови во светот.

Неверојатен напуштен град со 350 копии од француски дворец

Проектот познат како „Бурџ Ал Бабас“ се наоѓа во Турција и е од најбизарните архитектонски идеи.

Москва изгледа како бајка за време на зимата

За фотографката Кристина Макеева, нема поубав град од Москва.

Неверојатни фотографии од напуштениот град Абказија, Грузија

Еден фотографи го планирал неговото патување за Грузија цели 3 месеци.

Прошетка низ неонските светла на Хонг Конг

Хонг Конг одамна изобилува со светлинска маглина, создадена од безбројните неонски знаци и реклами.

Зошто треба да заборавите на сите планови и да се преселите во градот од соништата?

Кога постојано се замислувате во градот од соништата, без разлика дали сте будни или спиете, добивате чувство како навистина да припаѓате таму.

4 европски града што се најубави за посета во месец март

Погледнете ги следниве 4 европски градови што се најубави за време на пролетните месеци.