глетка | Кафе пауза

1300 скали до врвот: Тврдина со една од најубавите глетки во Црна Гора

Скала по скала до тврдината Св. Иван, погледот кон градот се менува, се откриваат нови убавини, се истражува сценографијата поставена во античкото минато и се вдишува мирисот на природата.

Најубавите урбани панорамски глетки во светот

Некои градови изобилуваат со модерни облакодери, а тие потоа овозможуваат спектакуларни урбани панорамски глетки. Овде издвоивме дел од најубавите такви глетки во светот.

Дванаесетте Апостоли – Австралиските карпи кои го одземаат здивот

Ако некогаш имате можност да ја посетите Австралија тогаш задолжително треба да ги видите Дванаесетте Апостоли – прекрасните зданија кои се наоѓаат на Големиот океански пат во Викторија, Австралија.
Датум: 28 јул 2014
, Автор:

Океански фотографии кои ќе ви го земат здивот, но ќе ви ги наполнат очите

За ваква глетка, вреди да го задржите воздухот подолго во себе.
Датум: 23 јул 2013
, Автор:

Волшебна панорамска фотографија од Дубаи која ќе ве вџаши

Ова е најверојатно најголемата фотографија во светот.Таа нуди луксузен панорамски поглед од највисоката зграда во светот, Бурџ Халифа, овозможувајќи ви да „бидете“ во Дубаи, бар за момент. :)

Патишта опкружени со живописни пејзажи

Навистина е убаво кога ќе тргнете кон некоја живописна дестинација која едвај чекате да ја видите, но уште поубаво е ако можете и попатно да уживате во убави пејзажи.

Стаклена и целосно провидна куќа за оние кои не се срамат

Доколку сакате да живеете во оваа куќа треба да сте храбри, да имате дебела сметка во банка и да поседувате квалитетно парче земја, до кое нема ниту еден сосед и е тешко пристапно.

Викториини водопади

Дали сте љубители на водопади, на убавата глетка која тие ја нудат или пак на симфонијата од природни звуци отсвирени од падот на водата? Можеби сте екстремен спортист кој ја обожава природата?
Датум: 30 јун 2012
, Автор:

Луксузна куќа со панорамски поглед над Лос Анџелес

Кога некој би можел да бира во која куќа во Лос Анџелес сака да живее, оваа сигурно би била при врвот...

Ресторан на врв на вулкан

Оние кои за задоволување на своите гурмански потреби се спремни да одат таму каде што никој не бил, несомнено ќе бидат воодушевени од ресторанот Ел Дијабло.
Датум: 26 фев 2012
, Автор:

Прекрасниот хоризонт над водените површини

„Преку моите фотографии се обидувам да им покажам на останатите како јас гледам на светот. Обожувам што можам да го замрзнам моментот, глетката, некој детаљ или емоција само со едно единствено притискање на копчето.“

Стаклена куќа среде зеленило

Лоцирана на периферијата на Краков, Полска, на површина од 1.400 метри квадратни, оваа куќа претставува призма на целата природа околу неа.
Датум: 19 мај 2011
, Автор: