Гинисов рекорд | Кафе пауза

Запознајте го Џонатан: Оваа желка е толку стара што има живеено во 3 века

Овој „постар господин“ доживеал многу нешта во животот.

10 факти за Гинисовата книга на рекорди

Гинисовата книга на рекорди има светски рекорд како најпродавана книга на сите времиња.

Запознајте го 26-годишниот Кордурој: Најстарото маче на светот

Тој го држи Гинисовиот рекорд за најстаро живо маче на светот.

Најголемите секс рекорди

Најголемиот забележан пенис во мирување е долг околу 24 см, а оној кој го држи рекордот во ерекција има должина од околу 35 см... Ова се Гинисови рекорди за секс.
Датум: 01 сеп 2014
, Автор:

Запознајте ја Попи, има 24 години и е најстарата мачка на светот

Со свои 24 години, што е еднакво на 114 човечки години, Попи е мала, но важна кафено-црна мачка од Борнмут, Велика Британија.
Датум: 21 мај 2014
, Автор:

Најчудните Гинисови рекорди за 2014 година

Од најбрзата спринтерка на потпетици, до најмалото магаре на светот, Гинисовата книга на рекорди за 2014 година, повторно ни ги претставува најинспиративните луѓе, животни и предмети на планетава.

Мачорот со најдолго крзно во светот

Полковникот Мјау (Colonel Meow) доби награда за најдолго крзно на мачка што ќе биде запишано во Гинисовата книга на рекорди за 2014 година.
Датум: 29 авг 2013
, Автор:

Најголемата слика во светот направена од зрна кафе

Рускиот артист Аркади Ким го претстави најголемиот мозаик во светот, изработен од зрна кафе. Тој е наречен „Awakening“ (Будење), а се наоѓа во Паркот Горки во Москва, Русија.
Датум: 28 јун 2012
, Автор:

Најбрзите суперавтомобили во светот

Листа на најбрзите, најскапите и најневеројатните суперавтомобили во светот...

Добредојдовте во музејот за коса

Тука сè е во знакот на косата. На сите ѕидови и празни површини, освен на подот, се закачени прамени од коса на повеќе од 16.000 жени.

Гинисови рекорди поврзани со Нова година

Погледнете ги Гинисовите достигнувања по повод Новата година и божиќните празници...

Интересни Гинисови рекорди

Лиса Кортни ја поседува најголемата колекција со Покемон предмети. Според Гинисовата книга, таа има 12 113 предмети и не планира да престане да ги собира.
Датум: 05 сеп 2010
, Автор: