вулкан | Кафе пауза - Part 2

Возбудлива кајакарска авантура покрај активен вулкан

Кајакарење на само неколку метри од лавата која тече кон водата...

Екстремни временски услови ширум светот

Неверојатни фотографии од екстремни временски услови кои се случуваат ширум светот...
Датум: 31 окт 2012

Најопасните плажи во светот

Од ајкули и медузи до активни вулкани, посетувањето на некоја од овие плажи може да биде многу опасно...
Датум: 29 авг 2012

Прекрасни и мистериозни езера кои се формирале во кратери

Неколку фотографии од најпрекрасните кратерски езера во светот...

Што би ви се случило доколку паднете во вулкан?

Еден млад човек направил тест, со тоа што фрлил вреќа со ѓубре, тешка 30 килограми, во која имало остатоци од храна. Проследете ја реакцијата на вулканот.

Спектакуларните ерупции на вулканот Етна

Планината Етна е висока 3.329 метри, но нејзината висина се намалува со зголемувањето на вулканските ерупции. Два пати поголем од Везув, Етна е најголемиот активен вулкан во Европа.
Датум: 08 јун 2012

10 езера со несекојдневна убавина

Портокалови, розови, зелени... повеќето од нив изгледаат како некој сликар да си поиграл со четката. Всушност природата е таа која си поиграла со боите и ги создала овие неверојатни езера кои ќе ве остават без здив.
Датум: 28 фев 2012
, Автор:

Ресторан на врв на вулкан

Оние кои за задоволување на своите гурмански потреби се спремни да одат таму каде што никој не бил, несомнено ќе бидат воодушевени од ресторанот Ел Дијабло.
Датум: 26 фев 2012
, Автор:

8 значајни места во Европа кои се пред прагот на исчезнувањето

На некои места, по многу години, природата им го врти грбот и ни најавува дека полека треба да се збогуваме од нив.
Датум: 01 фев 2012
, Автор:

Топ 10 научни откритија за 2011 година

Погледнете кои се најголемите научни откритија во 2011-та година според најпопуларните вести на National Geographic.

Планината Таранаки во Нов Зеланд

Таранаки е активен вулкан кој се наоѓа на северниот остров на Нов Зеланд и се карактеризира со циркуларен распоред на вегетацијата околу него и прецизно обликуван вулкански конус.

Кели Муту – Езера каде почиваат душите

За овие индонезиски езера со променлива боја се вели дека се место каде почиваат душите.