водопади | Кафе пауза - Part 2

Новите 7 светски чуда на природата

Запознајте се со новите природни убавини во светот, кои со право го носат епитетот светски чуда.
Датум: 16 мај 2012
, Автор:

Прекрасниот национален парк Плитвички Езера во Хрватска

Доколку некогаш одлучите да ја посетите Хрватска, одделете еден ден за ова прекрасно место каде што ќе искусите нешто сосема различно и барем накратко ќе се одморите од напорниот „градски“ живот.

Идеи за еднодневна екскурзија за 1 Мај

Организирајте незаборавна еднодневна екскурзија за вас и вашите најблиски на некое место во Македонија каде што не сте биле никогаш досега.

Легендата за создавањето на неверојатните водопади Игуасу

Игуасу во превод значи голема вода. Со само еден поглед на нив, ќе сфатите дека нивното име не е преувеличување.

Рајско уживање во „базенот на ѓаволот“

Ѓаволски добро пливање и рајски поглед, ви нуди бесконечниот природен базен на работ од Викториините водопади. Во периодот кога реката е со најнизок водостој, тој е мета на илјадници туристи.
Датум: 18 фев 2012
, Автор:

Убавината на Јосемити собрана во едно прекрасно видео

Јосемити е веројатно најпознатиот и најфотографираниот национален парк во САД и во светот, а има и зошто. Неверојатната дивина составена од преубави предели од карпи, пештери, водопади, брзаци и шуми...

Ресторан под водопади

Дали сте за традиционален филипински ручек во ресторан под водопади? Би го искористиле ли зимскиот одмор, наместо на скијање, да заминете на егзотично патување на хациенадата „Ескудеро“?
Датум: 25 јан 2012
, Автор:

Националниот парк Џаспер во Канада

Живописниот Национален парк Џаспер во Алберта, Канада е познат по своите неверојатни планински предели и смирени езера од кои се рефлектираат острите врвови покриени со снег.

Извонредните Валаманови водопади

Во прашумите на Северен Квинсленд, Австралија, се наоѓа мал поток кој нагло се струполува во амбисот и ги прави прекрасните Валаманови водопади.

Мамутска пештера

Мамутската пештера е голем варовнички лавиринт и е една од најдолгите пештери во светот богата со езера, реки и водопади.

Меморијалниот центар на кулите близначки во Њујорк

Две феноменални фонтани ќе бидат пуштени на 10-годишнината од нападот на кулите близначки...

Водопадот што паѓа во пештера

Водопадот Батар има извонреден трик: водата паѓа 255 метри во огромна пештера која датира од времето на диносаурусите.