витамин Д | Кафе пауза

6 изненадувачки здравствени придобивки од витаминот Д за кои можеби и не знаевте досега

Дали знаевте дека витаминот Д не само што е добар за коските, туку и за нашето целокупно здравје?

7 намирници богати со витамин Д кои треба да бидат застапени во вашата исхрана во зима

Прочитајте кои намирници богати со витамин Д треба да бидат застапени во вашата исхрана особено во зимскиот период.

Ако постојано сте изморени и чувствувате болки во целото тело, можеби ви недостасува овој витамин

Ако се будите изморени, иако спиевте доволно, тогаш на вашето тело може да му недостасува витамин што е најтешко да се добие природно...

Јадете ги почесто: Овие 5 намирници го подобруваат расположението во зима

Мрачните и студени зимски денови често предизвикуваат чувство на непријатност и незадоволство. Најчестата причина за тоа е недостатокот на витамин Д во организмот.

Митови и вистини за витаминот Д

Витаминот Д се смета за помошник во борбата со многу болести, но дали тој навистина е толку корисен?

5 знаци дека ви недостасува сончевиот витамин Д

Едно неодамнешно истражување од Харвард покажало дека милијарди луѓе ширум светот патат од недостаток на витамин Д.

Како најбезбедно да „земате“ витамин Д од сончевите зраци?

Со помош на витаминот Д се апсорбираат калциум и фосфор, кои се важни за цврстината на коските.

Знаци кои укажуваат на недостаток од витамин Д

Витаминот Д игра витална улога во одржувањето на целокупното здравје и благосостојба. Неговото намалено присуство во организмот предизвикува послаба апсорпција на калциум, што пак води кон заболувања на коските.