виртуелно | Кафе пауза

7 работи што не треба да ги правите на Фејсбук ако сакате да ви се допаѓа вашиот живот

Мора да внимавате колку дозволувате една обична социјална мрежа да влијае на вас. Тоа може да го направите со тоа што ќе избегнувате одредени навики.

Заборавете на виртуелните средби – ова се 5 причини да одите на вистински љубовни состаноци

Погледнете ги следниве 5 причини зошто треба конечно да излезете од вашата удобна зона, а со тоа и да одите на вистински љубовен состанок.

Виртуелни ликови, замислени светови – фејсбукманија!

Во целиот овој виртуелен свет кој го развиваме, слабите девојки добиваат облини, луѓе кои не знаат два збора да сврзат во живо, на ФБ би напишале есеј, типови со приближна тежина на комарец одеднаш набиваат мускулна маса...
Датум: 20 мај 2012
, Автор:

Туризам со виртуелни водичи и без пасоши

Виртуелни водичи на вашиот смартфон или ајпад ќе ви посочуваат интересни туристички места и ќе ве носат во нивна обиколка.
Датум: 15 јан 2012
, Автор:

Првиот виртуелен супермаркет во светот

Можете ли да си замислите како влегувате во супермаркет и притоа не гледате ниту еден продукт на полиците? Епа токму ова им се случува на Јужнокорејците кога пазарат во нивната нова виртуелна продавница...

Поминувајќи ја границата на проширената реалност

Зошто гужвите и нетрпението во сообраќајот да не се заменат со едно ново искуство и да го направат патот од една до друга дестинација интерактивен, богат со информации, надвор од границите на реалноста каква што ја познаваме?!
Датум: 02 авг 2011
, Автор:

Далечински ТВ управувач од иднината

Концептот за далечинскиот управувач Gesture Remote нуди сосема нов начин на интеракција помеѓу корисникот и ТВ приемникот во современиот дом.
Датум: 28 сеп 2010
, Автор: