виолина | Кафе пауза

Поучна приказна: Животот е како виолина

Доколку минувате низ тежок период, треба да се сетите на следнава приказна за Никола Паганини.

Оваа девојка со виолина ќе ве маѓепса и целосно ќе ви го освои срцето

Со преработка на тематската песна од анимираната јапонска серија „Fairy Tail“, Тејлор Дејвис создала нешто магично и едноставно неверојатно.

Вистинска приказна: Човекот со виолината

Оваа приказна е според вистинска случка. Одвојте време да ја прочитате...
Датум: 28 сеп 2014
, Автор:

Следен избор за инструмент: Виолина. Еве зошто…

Доколку во последно време се двоумите со кој инструмент да го започнете новото музичко хоби, ви предлагаме тоа да биде виолината. Еве зошто...

Откачена виолинистка го покажува својот неверојатен талент

Внимание, видеото кое следи во продолжение ќе ви предизвика бура од емоции!
Датум: 24 апр 2014
, Автор:

Исклучително талентираната виолинистка Линдзи Стирлинг

Јутјуб-сензацијата Линдзи Стирлинг е можеби првата (и единствената) артистка во светот која направила комбинација од класична виолина, модерен танц и од... Легендата за Зелда?!

Човечки џубокс на улица

Членовите на музичката група „CDZA“ за кои веќе читавте во текстот „Историјата на додворувањето во 4 минути“, направија ново фантастично шоу овој пат на улица.

Интересни факти за виолината

Најскапата виолина била продадена на аукција по цена од $3.544.000. Станува збор за виолина „Страдивариус“.
Датум: 20 фев 2012
, Автор: