Виетнам | Кафе пауза

Во сенка на туризмот: Тивок залив на нереално убави плажи и села кои лебдат на вода

Јужно од популарниот залив Халонг се наоѓа нереално убава оаза каде што нема да се судирате со туристи, но лесно може да го задоволите гладот за природна убавина, сонце и активен одмор.

Француски фотограф се вљубил во Виетнам и го нарекол мозаик на контрасти

Еден француски фотограф почнал да ги истражува заедницата и културата на Виетнам и создал фото-проект што ја доловува вистинската „душа“ на луѓето и на нивниот секојдневен живот.

Локалното население во Виетнам секоја година ги собира водните лилјани од оризовите полиња, а еве и зошто

Секоја година за време на поплавите, локалното население во Виетнам ги собира водните лилјани со долги стебла од оризовите полиња. Потоа тие ги продаваат на пазарот или ги користат за чај и за украсување.

Рецепт: Виетнамско кафе со јајце

Ова виетнамско кафе е создадено во 1940-тите за време на војната во Индокина кога луѓето немале доволно млеко, па користеле изматено јајце со шеќер.

5 неверојатни места во Виетнам кои вреди да ги посетите

Виетнам има навистина интересна историја, природата е неверојатна, луѓето се пријателски настроени, цените ниски а храната е одлична.

Најдобрите дестинации кои треба да ги посетите во 2016-та година

Следуваат 10-те совршени дестинации, избрани како најдобри од преубавите земји низ светот, за семејни авантури, романтични бегства или нешто измеѓу.

Виетнамски мудрости кои ќе ве натераат да се замислите за важните нешта во животот

Мисли кои имаат моќ да ве погодат директно во срцето и да ве натераат да се замислите за животот.

Едноставно виетнамско кафе за мрзливите утра

Вкусно кафе кое се подготвува за само 10 минути

Островот на мајмуните во Виетнам

Доколку некогаш имате прилика да го посетите егзотичниот град Хо Ши Мин во Виетнам, задолжително испланирајте и патување до Кан Гиа или попознат како Островот на мајмуните.
Датум: 17 мар 2015
, Автор:

Водич за ладно кафе низ светот

Доколку сакате да дознаете нешто повеќе за приготвувањето ладно кафе низ светот, продолжете со читање. Сигурно ќе запомните некој интересен факт кој ќе го споделите со своите пријатели.
Датум: 21 јул 2014
, Автор:
12