Велика Британија | Кафе пауза

10 необични факти за кралското семејство што сигурно не сте ги знаеле досега

Луѓето од целиот свет ги гледаат животите на кралицата Елизабета, нејзините деца, нејзините внуци и нејзините правнуци.

8 работи што најверојатно ќе се случат по смртта на британската кралица

Кралицата ги живее нејзините 90-ти години, неизбежното ќе се случи порано или подоцна и Велика Британија веќе има некои планови за овој тажен настан.

Книга: „Вулф Хол“ – Хилари Мантел

Фантастично патување низ највозбудлиот дел од Британската историја...

Пролет во Велика Британија

Погледнете како изгледа доаѓањето на пролетта во Велика Британија.

Британски ТВ серии кои не смеете да ги пропуштите

Одлични ТВ серии од „BBC“ на кои вреди да им се даде шанса

18 нешта кои треба да ги направите во Велика Британија

Веројатно може да се напишат стотина нешта што би можеле да ги направите во Англија, Шкотска, Велс и Северна Ирска, но моравме да издвоиме само 18.

И кралицата на Велика Британија би сакала да живее тука

Лоциран во нов станбен комплекс во Краснодар, Русија, овој апартман е направен според барањата на сопственикот, кој сакал целокупниот дизајн да се развива околу една централна идеја – Обединетото Кралство.

Соната на автобуска стaница

Патници на автобуска станица во Њукасл, Велика Британија, го свират Бетовен на пијано. Некои од нив за првпат го допираат овој инструмент. Станува збор за проект чија цел е вклучување на јавноста во креирањето уметност.
Датум: 24 ное 2012
, Автор:

Што се случува со култните британски црвени говорници?

Надалеку препознатливите црвени телефонски говорници кои можат да се сретнат само во Велика Британија пополека почнуваат да исчезнуваат...

4 чудни британски алтернативи на Олимпијадата

Во Лондон летово нема да се одржи само една Олимпијада.

Сите круни на британското кралско семејство

Најпознатата и највредната круна во британската монархија е државната кралска круна. Составена е од многу скапоцени камења, меѓу кои е и еден од најретките дијаманти – „Втората ѕвезда на Африка“.
Датум: 23 јун 2012

Загубените ботанички градини

Градините биле создавани од страна на семејството Тремејн, во периодот од средината на 18-от век до почетокот на 20-от...
12