Одбележан Светскиот ден на дијабетес

Вчера беше одбележан Светскиот ден на дијабетес со едукативно – натпреварувачки настан т.н Дијаменијада, во спортскиот центар „Борис Трајковски“, во организација на здруженијата „БалансМК“- асоцијација за детски дијабет на Македонија и „Алегрија“- здружение на лица со дијабет.

Одбележан Светскиот ден на дијабетес

Настанот беше организиран во рамките на кампањата за недискриминација на децата со дијабетес и превенција на оваа состојба од епидемолошки размери. На овој настан, учениците од 10те школи кои беа опфатени со едукативниот караван и кампањата за подигање свесност за дијабетесот, се натпреваруваа во знаење за здрава храна и спортски дисциплини. Недискриминација на лицата со дијабетес, превенција на состојбата со здрав начин на исхрана и физичка активност, беа главните пораки на проектот.

Одбележан Светскиот ден на дијабетес

Оваа кампања, прва од ваков вид во Македонија е поддржана од Фондот за здравство на Р.Македонија, а финансиски е помогната од компанијата „Ново Нордиск“.

Одбележан Светскиот ден на дијабетес


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Остави коментар