Музички стихови: Кога си туѓинец – Д’ Дорс (People Are Strange – The Doors)

Музички стихови: Кога си туѓинец – Д’ Дорс (People Are Strange – The Doors)

„Кога си туѓинец“ (People Are Strange) е една од најпознатите песни на Д’ Дорс поради извонредната музика, но секако и поради брилијантниот текст. Многумина сметаат дека во неа Џим Морисон пее за отуѓеноста на оние луѓе кои на светот гледаат од страна, додека неговиот колега од бендот, тапанарот Џим Денсмор, смета дека се работи за неговата сопствена ранливост. Не е лесно да се сфати поет како Морисон, но како и да ги сфатите овие стихови тие секогаш делуваат како добро да доловуваат дел од реалноста.

Музички стихови: Кога си туѓинец – Д’ Дорс (People Are Strange – The Doors)

Луѓето ти се туѓи кога ти си туѓинец

Лицата им се грди кога си сам

Жените ти изгледаат развратни кога не те посакуваат

Улиците ти се нерамни кога си на дното

 

Кога си туѓинец

Лица ти излегуваат на дождот

Кога си туѓинец

Никој не ти го памети името

Кога си туѓинец

Кога си туѓинец

Кога си туѓинец

 

Луѓето ти се туѓи кога ти си туѓинец

Лицата им се грди кога си сам

Жените ти изгледаат развратни кога не те посакуваат

Улиците ти се нерамни кога си на дното

 

Кога си туѓинец

Лица ти излегуваат на дождот

Кога си туѓинец

Никој не ти го памети името

Кога си туѓинец

Кога си туѓинец

Кога си туѓинец

 

Кога си туѓинец

Лицата излегуваат на дождот

Кога си туѓинец

Никој не ти го памети името

Кога си туѓинец

Кога си туѓинец

Кога си туѓинец
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

  1. Влатко Reply

    Не се вика “Кога си туѓинец” туку правилно се вика песната “Луѓето се чудни” или “Луѓето се туѓинци” од The Doors. 🙂

  2. whatever Reply

    Се сложувам со претходниот коментар. Но во секој случај, одличен избор. Ви недостасуваат повеќе текстови за алтернативна музика, не сме сите обожаватели на Еминем, Лејди Гага и сличните на нив.

Остави коментар