Која е најпопуларната песна за 2011 според Си-ен-ен?

Која е најпопуларната песна за 2011 според Си-ен-ен?

Додека светот се надеваше дека најдобрата песна за 2011 година ќе биде некоја од хитовите на Адел, Џастин Бибер, Лејди Гага или други слични поп изведувачи, светската медиумска куќа Си-ен-ен ја претстави индиската песна насловена како „Why This Kolaveri Di?“ од досега за светот анонимниот пејач Дхануш, како хит на годината.Која е најпопуларната песна за 2011 според Си-Ен-Ен?Песната е испеана на измешан тамилски и англиски јазик, а во груб превод значи „Зошто овој убиствен бес, девојко?“ или на англиски јазик „Why This Murderous Rage, Girl?“.

Таа е направена за да се најде на саундтракот на филмот „3“ зад кој стои индиската филмска продукција „Kollywood“. Имено, причината која Си-ен-ен ја наведува за прогласувањето на оваа песна како најголем хит за 2011 година е нејзината брзорастечка популарност на Јутјуб. За само еден месец од нејзиното поставување на овој сервис (16 ноември), песната била прегледана повеќе од 28 милиони пати.

Која е најпопуларната песна за 2011 според Си-Ен-Ен?

Маркетинг кампања на индиската полиција за безбедно возење во која се користи името на песната

Денеска песната е прегледана повеќе од 34 милиони пати, а најинтересното е тоа што тотално го полуде светот. Индиската полиција веќе го користи името на песната во својата најнова маркетинг кампања за безбедно возење, а на Јутјуб веќе се појавија безброј преработки.

Англиска преработка:Италијанска преработка:

Во еден трговски центар во Оукленд се одигра дури и флешмоб на овој хит. Песната може нема да ви се допадне, но верувајте неколку дена ќе си ја пеете во себе.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. Име Reply

    Подобро оваа трака отколку гореспоменатите Гага Бибер

  2. Saso Reply

    Djabe citav i slusav…

  3. Антонио Reply

    Se zarazivv!! hahaha

Остави коментар