10 песни кои покажуваат колку е „смешно“ денешното општество

Музика… Ја слушаме секојдневно. Ја слушаме за да се забавуваме, да нè смири кога сме нервозни или да нè развесели кога сме тажни. Но, што вели денешната популарна музика за нас како општество? Ова се 10 песни кои совршено сумираат какво е нашето општество денес.

1-10-pesni-koi-pokazhuvaat-kolku-e-smeshno-deneshnoto-opshtestvo-www.kafepauza.mk_

1. Обрнуваме повеќе внимание на женските тела отколку на нивните умови

2. Сè е конкуренција

3. Не ги учиме девојките да бидат силни

4. Не ги учиме девојките да преземаат контрола над својата иднина

5. Продолжуваме да ги третираме жените како плен

6. Ги учиме момците да бидат насилни, а жените и покрај тоа да остануваат со нив

7. Ги учиме момците дека „НЕ“ значи „Сè уште не“

8. Ги учиме на моментално задоволство, но не на одговорност

9. Ги учиме тинејџерите дека неодговорното пиење е кул (што воопшто не е)

10. Ги учиме жените да ги омаловажуваат другите жени

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар