Што чита Ема Вотсон? Дознајте кои се нејзините омилени книги и почнете со читање!

Што чита Ема Вотсон? Дознајте кои се нејзините омилени книги и почнете со читање!

Исто како и ликовите Хермиона Гренџер и Бела, Ема Вотсон обожава да чита. Таа е толку голем љубител на читањето, што започнала глобален, месечен клуб на читатели на феминистички текстови. Освен тоа, таа направила една година пауза од глумата за да се посвети на читањето. Ема Вотсон неодамна ја открила и нејзината листа на книги. Дознајте кои се нејзините омилени четива и почнете со читање…

„Вагинални монолози“ од Ив Енслер (The Vagina Monologues)

Што чита Ема Вотсон? Дознајте кои се нејзините омилени книги и почнете со читање!

Ова е една од нејзините омилени книги со феминистичка содржина.

„Жените кои трчаат со волците“ од Клариса Пинкола Естес (Women Who Run With Wolves)

Што чита Ема Вотсон? Дознајте кои се нејзините омилени книги и почнете со читање!

Според Ема, идеите на Естес се антички, но и современи. Естес ја потенцира дивата страна кај жената што постоела, но со текот на времето се изгубила.

„Мојот живот на патот“ од Глорија Стејнем (My Life on the Road)

Што чита Ема Вотсон? Дознајте кои се нејзините омилени книги и почнете со читање!

Ова е уште една од книгите со феминистичка содржина кои Ема Вотсон топло ги препорачува.

„Бојата на пурпурот“ од Алис Вокер (The Color Purple)

Што чита Ема Вотсон? Дознајте кои се нејзините омилени книги и почнете со читање!

Ема ја добила препораката за оваа книга од личност на која секогаш ѝ верувала. Таа сака да чита различни од автори со различно потекло.

Продолжете на следната страница за останатите книги…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар